Wiesz dobrze, że potrzebujesz snu – średnio co najmniej siedem godzin na dobę. Ale kiedy nadchodzi pora spania, często trudno się za to zabrać, bo… jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia – obowiązki domowe, przeglądnięcie mediów społecznościowych, sprawy rodzinne itd. I nawet, gdy położysz się do łóżka o właściwej porze, możesz leżeć i leżeć, czekając - bez większego efektu - aż sen sam przyjdzie.

Bezsenność ma wiele przyczyn i nie ma na nią jednego antidotum. Jednak to, co pijesz w godzinach poprzedzających porę snu, może pomóc Ci zrelaksować się i wpaść w objęcia Morfeusza.

Co pić przed snem?

Filiżanka herbaty ziołowej

Zobacz również:

Picie herbaty ziołowej może być kojącym rytuałem, który wprawi Cię w błogi stan odprężenia. Szczególnie polecana jest herbata Tulsi (znana również jako herbata Holy Basil), która może obniżyć poziom kortyzolu (czyli poziom hormonu stresu) i pomóc w osiągnięciu bardziej regenerującego snu.

Podobnie jak herbata Tulsi, waleriana, passiflora i rumiankowa również są herbatami ziołowymi, ale mają nieco inny mechanizm działania na dobry sen. Wykazano, że w męczennicy, rumianku i korzeniu kozłka znajdują się substancje uspokajające. Waleriana może być szczególnie przydatna w przypadku stanów lękowych.

Latte z kurkumą

Prawdopodobnie słyszałeś, że szklanka ciepłego mleka przed snem może działać uspokajająco. Ale nie każdy przepada za czystym mlekiem, który u niektórych może wywołać problemy trawienne - zwłaszcza u tych, którzy cierpią na nietolerancję laktozy. Alternatywą może być mleko roślinne, np. migdałowe, z orzechów nerkowca lub owsiane. Podgrzej je dodając łyżeczką kurkumy. Dobrze wymieszaj, posłodź miodem, z wierzchu posyp mieloną gałką muszkatołową, goździkami lub cynamonem. Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, a miód wzmacnia odporność. To znakomite połączenie!

Szklanka wody

Jest wiele powód, dla których tak wiele osób trzyma szklankę wody na nocnym stoliku. Nie zawiera kalorii, bez dodatku cukru, dobrze nawadnia. Aby dobrze sypiać w nocy, postaraj się wypijać więcej wody wcześniej za dnia. Picie jej zbyt dużo w ciągu dnia, może skończyć się wyprawami do łazienki w środku nocy.  

Ashwagandha

Ashwagandha jest ziołem leczniczym i ma działanie nasenne. Jest uważana za adaptogen, czyli roślinę, która ma pomagać organizmowi w przystosowaniu się do stresu. Ashwagandhę można znaleźć w gotowych do spożycia napojach, mieszankach herbat oraz w postaci proszku, który można dodać do wybranego napoju.

Czego nie pić przed snem?

Alkohol

Może się wydawać, że mały drink przed snem dobrze Ci zrobi i sprawi, że poczujesz się zrelaksowany. Ale prawda jest taka, że napoje alkoholowe "kradną" sen. Chociaż wypicie drinka może skrócić czas potrzebny do zaśnięcia i początkowo poprawia pierwszą fazę snu tzw. NREM, to poważnie zakłóca drugą - REM.

Słodzone napoje

Picie słodkich napojów, w tym gazowanych - zwłaszcza energetycznych na kilka godzin przed snem, może sprawić, że będziesz w łóżku niespokojny, będziesz przewracać się z boku na bok. Twój zegar biologiczny zostanie zakłócony.

Popołudniowe Espresso

Dla niektórych picie popołudniowej kawy stało się rytuałem, dzięki któremu czują się zrelaksowani. Jednak zawarta w kawie kofeina może poważnie zakłócić sen. Jest bowiem stymulantem, który wyostrza zmysły i dodaje energii. Nie zapominajmy, że kofeinę zawierają również: gorąca czekolada, cola czy zielona herbata. Dlatego należy unikać picia tych napojów w popołudniowej i wieczornej porze.