Średnio ponad dziesięć godzin dziennie spędzamy, w pracy i prywatnie, przed ekranami komputerów, telefonów i tabletów. Takie są dane z kilku międzynarodowych badań. W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówimy o tym, jak dbać o wzrok i co robić, by zmniejszyć ryzyko chorób oczu.
Jeśli przed ekranem komputera czy telefonu spędzamy dużo czasu, warto robić przerwy. Po kilkudziesięciu minutach czy po godzinie pracy, gdy jesteśmy blisko ekranu, warto przejść się kawałek, popatrzeć przez okno. Warto zrobić co najmniej kilka minut przerwy. W ten sposób dajemy naszym oczom odpocząć, skupiamy się na przedmiotach położonych w dali - opisuje w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Szaflik z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Z kolei Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki opublikowało zestaw podpowiedzi, jak dbać o wzrok, gdy dużo czasu spędzamy przed ekranami.
Po pierwsze, ekran laptopa warto ustawić na odległość wyciągniętej ręki.
Po drugie, warto zastosować zasadę "3 x 20". Co 20 minut warto przenieść wzrok na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów) na 20 sekund. Warto też zatoczyć wzrokiem kilka "ósemek".
Po trzecie, co pół godziny warto pomrugać intensywnie przez 30 sekund. Specjaliści zalecają też regularne nawadnianie organizmu, w tym picie wody.
Po czwarte, warto ustawić laptopa bokiem do źródła światła. W ten sposób dbamy o jak najmniejszą różnicę między jasnością ekranu a otoczenia.
Po piąte, eksperci zalecają, by zadbać o tryb ochronny oczu w laptopie. Oznacza to redukcję niebieskiego światła i migotania ekranu.
Jeden z problemów, na który ostatnio skarży się wielu pacjentów, to ostre, wiosenne światło, które przeszkadza, razi np. gdy jesteśmy za kierownicą. Jeśli mamy ostre słońce w miesiącach zimowych, to jest ono bardzo nisko nad horyzontem, promienie odbijają się w taki sposób, że jest to dokuczliwe. Zalecamy kierowcom korzystanie z okularów przeciwsłonecznych zaopatrzonych w odpowiednie filtry UV, jak najlepszej jakości. Warto też stosować osłony, jeśli nie prowadzimy samochodu, jesteśmy na ulicy, warto stosować nakrycia głowy, które będą chronić nasze oczy, choćby czapkę z daszkiem - zaleca w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Szaflik.