Rozmyte, niejasne, nieostre widzenie, to najczęstsze zaburzenia wzroku. Dlatego, że jest coraz bardziej powszechne, często jest bagatelizowane. Zaburzenia wzroku mogą oznaczać, że czas na okulary. Jednak czasem mogą sygnalizować poważną chorobę. Poznaj 11 powodów, przez które możesz mieć problemy ze wzrokiem.

Potrzebujesz okularów albo (jeśli już nosisz) potrzebujesz nowych okularów

Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm są najczęstszą przyczyną niewyraźnego widzenia. Siatkówka przetwarza promienie świetlne na sygnały, które mózg może odczytać.

Żeby poradzić sobie z takim problemem w większości przypadków wystarczy wizyta u lekarza. Jeżeli stwierdzi którąś z tych wad - czeka nas noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.  

Potrzebujesz okularów do czytania

Starczowzroczność dotyka większość osób po 40. roku życia. Oznacza to, że mamy problem z koncentracją na rzeczach znajdujących się blisko - dlatego często pojawią się problemy z czytaniem.

Podobnie jak w przypadku innych wad wzroku okulary i soczewki kontaktowe mogą pomóc w lepszym widzeniu, jak również zapobiec pogarszaniu się wady.

Złapałeś zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek lub zaczerwienione oko jest zwykle spowodowane przez wirusy, które mogą powodować przeziębienie, zapalenie oskrzeli i ból gardła . Chociaż zwykle nie jest to poważne schorzenie, zapalenie spojówek 

jest zaraźliwe. Cząsteczki wirusa na powierzchni mogą pozostać przy życiu przez około dwa tygodnie - mówi Kim Le, MD, okulista, cytowany przez portal health.com.

Zapalenie spojówek zwykle ustępuje w ciągu jednego do dwóch tygodni bez leczenia. Jeśli jednak objawy są uciążliwe, warto porozmawiać z lekarzem o antybiotykoterapii. Żeby złagodzić uczucie swędzenia warto spróbować zimnych okładów, a ciepłych, żeby złagodzić obrzęk. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków warto pamiętać o częstej zmianie pościeli i myciu rąk.

Śpisz w soczewkach

Soczewki kontaktowe mogą pomóc w życiu z wadą wzroku. Jednak jeśli nie użyjesz ich właściwie, mogą również powodować infekcje.

Soczewki kontaktowe poruszają się po oku za każdym razem, gdy mrugasz, tworząc mikroślady na powierzchni oka. Mikroorganizmy wywołujące infekcje mogą zostać złapane pod soczewkę i dostać się do zadrapań.

Jak ostrzega okulista, spanie w soczewkach kontaktowych tworzy idealną przestrzeń do hodowli tych organizmów, które powodują owrzodzenia rogówki, otwarte rany na rogówce, które mogą zamazać widzenie. 

Masz infekcję oka

Nie musisz nosić soczewek kontaktowych, aby dostać infekcje oka, które uszkadzają rogówkę.

Opryszczkowe zapalenie rogówki jest infekcją oka spowodowaną wirusem opryszczki. Można się zarazić dotykając rany na ustach, a następnie dotykając oczu. Bakterie i grzyby, które wbijają się po urazie oka, mogą również powodować infekcję.

Zwykle pomagają leki takie jak krople do oczu i leki, takie jak antybiotyki stosowane w zakażeniach bakteryjnych, ale najlepszą metodą ochrony przed zakażeniami oczu jest zapobieganie. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Zespół suchego oka: sprawdź, jak go uniknąć

W oku rozwija się zaćma

Zaćma jest jednym z kilku problemów z oczami, które pojawiają się wraz ze starzeniem. Wtedy soczewka z przodu oka staje się rozmyta i blokuje światło, próbujące dotrzeć do siatkówki.

Rozwój zaćmy zwykle wymaga czasu i nie powoduje bólu ani innych objawów. Jednak te zmiany, które rosną i zakłócają widzenie, muszą być często leczone chirurgicznie.

Masz problem z jaskrą

Jaskra, to również schorzenie związane z wiekiem, jest spowodowane dodatkowym naciskiem w oku, który uszkadza nerw wzrokowy. Podobnie jak zaćma, jaskra zwykle rozwija się powoli. Pacjenci z jaskrą nawet tego nie wiedzą, ponieważ utrata wzroku następuje przez dziesięciolecia - mówi dr Shah. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaskra i zaćma - najczęstsze choroby oczu

Masz zwyrodnienie plamki żółtej

Z wiekiem, a zwłaszcza po ukończeniu 60 roku życia, istnieje większe ryzyko uszkodzenia plamki żółtej, obszaru w pobliżu środka siatkówki, który pomaga zobaczyć szczegóły i przedmioty bezpośrednio przed sobą. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej lub AMD powoduje utratę centralnego widzenia, co może utrudniać codzienne czynności, takie jak prowadzenie samochodu i czytanie.

Według National Eye Institute nie możliwe jest wczesnego AMD, chociaż wysokie dawki niektórych witamin i minerałów mogą spowolnić uszkodzenie w AMD.

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD, ćwicząc, utrzymując prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu na zdrowym poziomie, nie paląc tytoniu i jedząc dużo zielonych, liściastych warzyw i ryb.

Masz cukrzycę

Jeśli masz niezdiagnozowaną cukrzycę typu 1 lub 2 lub cukrzycę, która została zdiagnozowana, ale jest niekontrolowana, istnieje ryzyko retinopatii cukrzycowej. Dzieje się tak, gdy uszkodzone naczynia krwionośne wyciekają lub dodatkowe naczynia krwionośne wyrastają z tyłu oka i zaczynają krwawić.

O retinopatii mówi się, że "to podstępny złodziej widzenia". Jak zauważa dr Shah: Możesz stracić wzrok z powodu cukrzycy i nie wiedzieć, że masz cukrzycę. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi może zapobiec retinopatii cukrzycowej. Jeśli masz cukrzycę, pamiętaj o regularnych badaniach oczu.

Masz wysoki poziom cukru we krwi

Nawet zanim pojawią się długotrwałe powikłania cukrzycy, wysoki poziom cukru we krwi może spowodować niewyraźne widzenie. Naprawdę wysokie cukry mogą prowadzić do obrzęku soczewki - mówi dr Shah. Obrzęk zmienia kształt oka i sposób jego ogniskowania, ale problem zwykle trwa tylko kilka godzin lub dni.

Jeśli podejrzewasz, że masz wysoki poziom cukru we krwi, natychmiast sprawdź to. Jesteś narażony na cukrzycę typu 2, jeśli jesteś otyły lub masz rodzinną historię tego zaburzenia. Inne objawy to częste oddawanie moczu i nadmierne pragnienie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najczęstsze błędy dietetyczne w cukrzycy typu 2 

Masz wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do udaru mózgu i chorób serca. Może to również spowodować mini udar oka zwany niedrożnością żył. Ci pacjenci nie odczuwają bólu - mówi dr Shah. Rozmyte widzenie z powodu niedrożności żył zwykle uderza tylko w jedno oko, dodaje.

Kiedy iść do lekarza?

Na szczęście większość przyczyn niewyraźnego widzenia nie zagraża twojemu wzrokowi. Ale następujące objawy powinny cię zaniepokoić i sprawić, że skonsultujesz je z lekarzem:

  • Jeśli wzrok zmieni się nagle i nie poprawi się po mrugnięciu oczami
  • Jeśli masz ból oka
  • Jeśli nie masz wizji w określonym obszarze