Przewlekły ból, nie dający chwili wytchnienia, może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jak nad nim zapanować oraz jak sprawić, by ból np. po urazie nie przerodził się właśnie w ten przewlekły.
Jeśli się zranisz, a ból nie ustępuje, poszukaj jak najszybciej pomocy profesjonalisty, by uniknąć długotrwałych dolegliwości. Gdy doznasz urazu, nie opóźniaj wizyty w gabinecie ortopedy czy fizjoterapeuty, gdyż możesz tylko wydłużyć swoje cierpienie. Samoistna regeneracja nie zawsze jest możliwa.
Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych, zwłaszcza opioidów, ma wiele negatywnych skutków i nie leczy przyczyny bólu, a jedynie go maskuje. Takie preparaty mogą sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo przez krótki czas, ale kiedy się do nich przyzwyczaisz, twoja tolerancja na dany lek wzrośnie i będziesz potrzebować go więcej, by uśmierzyć ból.
To powszechna i bezpieczna technika zmniejszania bólu. Ciepło może pomóc rozluźnić mięśnie i rozszerzyć naczynia krwionośne. Może również wspomagać gojenie po kontuzji. Z kolei terapia zimnem zmniejsza przepływ krwi a tym samym stan zapalny, który powoduje ból. Często polega na przyłożeniu do skóry okładu z lodu owiniętego ręcznikiem.
Ból emocjonalny i fizyczny są ze sobą ściśle powiązane, a uporczywy ból może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu. Nauczenie się, jak sobie z nim radzić, może sprawić, że będziesz skuteczniej radzić sobie z przewlekłym bólem. Dobre odżywianie, dużo snu i regularna aktywność fizyczna to podstawy walki ze stresem.
Palenie papierosów - zarówno czynne jak i bierne - może potęgować zwłaszcza ból głowy - o różnym charakterze. Jednym ze składników dymu tytoniowego jest nikotyna, która rozszerza naczynia mózgowe uciskające otaczające je komórki nerwowe i w ten sposób nasila ból.