Przewlekły ból, nie dający chwili wytchnienia, może skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jak nad nim zapanować oraz jak sprawić, by ból np. po urazie nie przerodził się właśnie w ten przewlekły.

1. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty

Jeśli się zranisz, a ból nie ustępuje, poszukaj jak najszybciej pomocy profesjonalisty, by uniknąć długotrwałych dolegliwości. Gdy doznasz urazu, nie opóźniaj wizyty w gabinecie ortopedy czy fizjoterapeuty, gdyż możesz tylko wydłużyć swoje cierpienie. Samoistna regeneracja nie zawsze jest możliwa.

2. Unikaj przewlekłego stosowania leków przeciwbólowych

Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych, zwłaszcza opioidów, ma wiele negatywnych skutków i nie leczy przyczyny bólu, a jedynie go maskuje. Takie preparaty mogą sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo przez krótki czas, ale kiedy się do nich przyzwyczaisz, twoja tolerancja na dany lek wzrośnie i będziesz potrzebować go więcej, by uśmierzyć ból.

3. Terapia zimnem i ciepłem

To powszechna i bezpieczna technika zmniejszania bólu. Ciepło może pomóc rozluźnić mięśnie i rozszerzyć naczynia krwionośne. Może również wspomagać gojenie po kontuzji. Z kolei terapia zimnem zmniejsza przepływ krwi a tym samym stan zapalny, który powoduje ból. Często polega na przyłożeniu do skóry okładu z lodu owiniętego ręcznikiem.

4. Kontroluj stres

Ból emocjonalny i fizyczny są ze sobą ściśle powiązane, a uporczywy ból może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu. Nauczenie się, jak sobie z nim radzić, może sprawić, że będziesz skuteczniej radzić sobie z przewlekłym bólem. Dobre odżywianie, dużo snu i regularna aktywność fizyczna to podstawy walki ze stresem.

5. Rzuć palenie

Palenie papierosów - zarówno czynne jak i bierne - może potęgować zwłaszcza ból głowy - o różnym charakterze. Jednym ze składników dymu tytoniowego jest nikotyna, która rozszerza naczynia mózgowe uciskające otaczające je komórki nerwowe i w ten sposób nasila ból.