Witamina C, jak większość witamin, nie jest wytwarzana przez nasz organizm — musimy ją dostarczyć wraz z pożywieniem. Dzienna dawka dla dorosłego człowieka to od 45 mg do 90 mg (zależy to od płci i wieku). Wbrew powszechnemu mniemaniu, to nie cytrusy zawierają jej najwięcej. Gdzie znajdziemy witaminę C?

Czarna porzeczka

Uważana jest za jedno z lepszych źródeł witaminy C. W 100 g porzeczek znajdziemy 180 mg witaminy, czyli znacznie więcej niż potrzebuje dziennie dorosły człowiek. I znacznie więcej niż znajduje się w pomarańczy czy w cytrynie.

Dodatkowo w owocach czarnej porzeczki znajdziemy też witamina P, która ułatwia przyswajanie witaminy C.

W czarnej porzeczce znajdziemy również inne - dobre dla zdrowie - witaminy: A, witaminy z grupy B, a także magnez i wapń.

Natka pietruszki

Także ma w sobie znacznie więcej witaminy C niż cytryna. W 100 g natki znajdziemy ok. 170 mg witaminy C. Wystarczy jedna łyżka posiekanej natki, żeby przyjąć dobową normę tej witaminy.

W natce znajdziemy także spora dawkę witaminy A. Ponad to pietruszka zawiera jeszcze m.in. żelazo, witaminę E czy kwas foliowy.

Jarmuż

Jest warzywem, które ma liczne prozdrowotne właściwości. Jedną z nich jest duża zawartość witaminy C (120 mg/100 g).

Poza nią w jarmużu znajdziemy jeszcze m.in.: witaminy A, K, kwas foliowy, wapń, magnez, potas oraz żelazo. Na dodatek, podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan, czyli związek mający właściwości przeciwnowotworowe.

Brukselka

Ma w sobie ok. 85 mg witaminy C (na 100 g). Brukselka jest też dobrym źródłem witaminy A, wapnia, potasu i magnezu oraz kwasu foliowego.

Brokuł

W brokule także znajdziemy więcej witaminy C, niż w cytrynie. W 100 g brokułu jest jej ok. 89 mg. Poza nią w brokule znajduje się m.in. witamina A, D oraz żelazo.

Brokuł zawiera w sobie jeszcze sulforafan, czyli związek z grupy flawonoidów. Ta substancja ma silne działanie przeciwnowotworowe oraz korzystnie wpływa na wzrok.

Papryka

Niezależnie od koloru jest warzywem, które ma w sobie dużo witaminy C. Najwięcej znajdziemy jej w papryce żółtej (ok. 180 mg), nieco mniej w czerwonej (ok, 127 mg), a najmniej 

w zielonej (ok. 80 mg). Poza tym papryka to również doskonałe źródło witaminy A.

W papryce znajdziemy również witaminę E, K, a także wapń, magnez czy żelazo.

Dzika róża

Dzika róża ma nie tylko walory estetyczne. W jej owocach jest mnóstwo witaminy C - aż 500-700 mg w 100 g. Już choćby z tego względu dzika róża jest uznawana za roślinę leczniczą.

Za lecznicze właściwości tej rośliny odpowiadają również zawarte w niej witaminy A, E, K, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy czy flawonoidy.