W cyklu "Twoje Zdrowie" rozwiewamy wszystkie wątpliwości seniorów dotyczące szczepień przeciw Covid-19, którzy często zmagają się z wieloma chorobami jednocześnie. A przy tym lista leków, które zażywają jest bardzo długa. Czy szczepionka nie spowoduje komplikacji?

zdj. ilustracyjne /Unsplash.com /

Seniorzy z niecierpliwością czekają na swoją kolej w akcji szczepień przeciwko koronawirusowi. Już nieraz przekonali się, że ich organizm nie radzi sobie nawet z niewielką infekcją, a co dopiero z Covid-19.

Najczęstszą przyczyną śmierci powyżej 80. roku życia - poza nowotworami - są właśnie zakażenia. Dzieje się tak dlatego, że układ immunologiczny takich osób jest bardzo słaby. System obronny organizmu działa już na dużo mniejszych obrotach. W związku z czym należy ten organizm trochę wystymulować poprzez szczepienia - nie tylko przeciwko koronawirusowi, ale też grypie (raz na rok) i pneumokokom (raz na 5 lat). I dotyczy to oczywiście również seniorów poniżej 80 lat - zauważa dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie.

Jakie są obawy seniorów?

Osoby w podeszłym wieku zmagają się często z wieloma chorobami jednocześnie. W związku z tym lista leków, które zażywają jest bardzo długa. Mają więc wątpliwości, czy to nie jest przeciwskazanie do szczepienia przeciw Covid-19. Zdaniem dra Czarnobilskiego jest wręcz przeciwnie.

Wielochorobowość wiąże się z dużym ryzykiem groźnych powikłań. Nieraz wystarczy drobne zakażenie, jakakolwiek drobna infekcja, by powstał efekt domina, gdy wszystkie narządy ulegają dysfunkcji. Może to prowadzić nawet do zgonu. Sposobem, by temu zapobiec jest profilaktyka w formie szczepień - mówi geriatra. 

W rozmowie z portalem "Twoje Zdrowie" zaznacza, że wielolekowość również nie jest przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki. Problemem może być natomiast ciężka reakcja anafilaktyczna, np. jeśli ktoś miał wstrząs anafilaktyczny po jakimś środku, który zawiera ten sam składnik co szczepionka. Substancją uczulającą może być glikol polietylenowy, który występuje w maściach antybiotykowych, niektórych kosmetykach oraz w środkach przeczyszczających - dodaje.

Specjalista zwraca uwagę także, że tzw. niepożądane odczyny poszczepienne dotyczą każdej grupy wiekowej. Jednak korzyści wynikające ze szczepień są o wiele większe niż ryzyko, które niosą.

By wykluczyć ewentualne przeciwskazania do szczepienia przeciw Covid-19, wcześniej odbywa się konsultacja medyczna. Lekarz, który dokonuje kwalifikacji, korzysta z informacji wpisanych przez nas w kwestionariuszu dostępnym w punkcie szczepień.

SENIORZE! NIE ZAPOMNIJ PRZED SZCZEPIENIEM:

- zjeść lekki posiłek

- zażyć leki

- założyć luźne ubranie

- zabrać dowód osobisty

- przygotować dokumentację medyczną, gdy szczepisz się nie w swojej przychodni

- punktualnie zgłosić się do punktu szczepień

- wypełnić kwestionariusz kwalifikacyjny (można go pobrać TUTAJ)

Cytat

Szczepienia - obok np. antybiotyków - są jednym z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim żyjemy dłużej. W XVIII wieku mało kto dożywał 40. roku życia, a teraz jest to wiele powyżej 80 lat. Pozwoliły na zwalczenie wielu pandemii, które dziesiątkowały ludność jak ospa czy grypa hiszpanka. Nie powinniśmy bać się szczepień, dlatego że korzyści wynikające z ich stosowania są o wiele większe niż ryzyko z nimi związane.
dr Krzysztof Czarnobilski, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii
Opracowanie: