Najczęstsze wątpliwości dotyczące szczepionek będziemy rozwiewać w tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie". Najwięcej pytań związanych jest oczywiście z preparatem przeciwko koronawirusowi. Pojawią się oczywiście jednak też informacje o innych szczepionkach. Czekamy też na Wasze wątpliwości, które przekażemy naszym ekspertom.

Kto powinien odłożyć szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Nie należy szczepić osoby aktualnie chorej. Jeżeli ktoś jest przewlekle chory i jest akurat w stanie zaostrzenia choroby, powinien poczekać - podpowiada specjalista chorób zakaźnych profesor Ernest Kuchar. Mówimy tu na przykład o cukrzycy albo o astmie. Najważniejsze przeciwskazanie stanowi przebycie ciężkiej reakcji uczuleniowej, którą nazywamy reakcją anafilaktyczną, po leku, innym szczepieniu czy nawet po pokarmie. To są reakcje rzadkie, występują z częstością raz na milion, ale stanowią zagrożenie życia. Można oczywiście zareagować i wyprowadzić pacjenta z takiego stanu, jednak są to reakcje poważne, zwłaszcza jeżeli towarzyszą jej duszności, spadek ciśnienia tętniczego, zwłaszcza tuż po narażeniu na antygen. Reakcja anafilaktyczna stanowi przeciwskazanie do szczepienia, przynajmniej w pierwszym rzucie. Być może w przyszłości będzie stworzona specjalna ścieżka szczepienia takich osób w specjalnych warunkach - podkreśla profesor Kuchar.

Cytat

W szczepionce zwykle nie uczulają składniki aktywne, a zawarte w niej dodatki. Jeżeli ktoś miał ostrą reakcję alergiczną na któryś z nich, powinien przed szczepieniem skonsultować się z alergologiem.
prof. Ewa Czarnobilska - alergolog z zespołu ekspertów ds. szczepień przeciw Covid-19

Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą być szczepione przeciwko koronawirusowi?

Profesor Ernest Kuchar odpowiada, że kobiety z obu tych grup mogą być szczepione przeciwko Covid-19. Amerykańskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało rekomendację, żeby kobietom ciężarnym nie odmawiać szczepienia, jeżeli o nie występują. Na moim oddziale jest koleżanka, która pracuje wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, i ona chce się zaszczepić. Koronawirus może być tu porównany z wirusem grypy. Grypa dla ciężarnych jest problemem. Kobiety w ciąży są w grupie ryzyka zarówno cięższego przebiegu Covid-19, jak i grypy. Wobec tego: jeżeli jest narażenie, na pewno bezpieczniejsze jest zaszczepienie. Inna sytuacja jest wtedy, gdyby taka osoba pracowała zdalnie albo w ogóle nie pracowała i spędzała czas w domu. Jednak jeżeli pracuje, szczepienie na pewno jest lepsze. Znane jest też zalecenie, aby kobiety karmiące piersią szczepić wszystkimi szczepionkami - dodaje.

Cytat

Jeśli ktoś w kwestionariuszu przed szczepieniem zaznaczy przykładowo, że miał kiedyś reakcję anafilaktyczną na inną szczepionkę czy lek, to wówczas zostanie skierowany na dodatkową konsultację lekarską.
prof. Ewa Czarnobilska z zespołu ekspertów ds. szczepień przeciw Covid-19

Co w 2021 zmieniło się w kalendarzu szczepień?

Bezpłatne szczepienie dla noworodków przeciwko rotawirusom to jedna ze zmian, która obowiązuje od początku nowego roku. Szczepionkę przeciwko rotawirusom dostaną dzieci w pierwszych miesiącach życia, między szóstym a dwunastym tygodniem. Okno na tę szczepionkę jest bardzo wąskie. To będzie jedna szczepionka podawana w dwóch albo trzech dawkach - tłumaczy w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, czyli nauki właśnie o szczepieniach, profesor Ernest Kuchar. Co ważne, jest to szczepionka doustna o słodkim smaku, unikamy narażenie dziecka na kłucie i ból - podkreśla.

Jak przygotować się do szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Specjaliści zwracają uwagę, żeby przed szczepieniem przeciwko Covid-19 uważnie wypełnić ankietę i przeanalizować wtedy swój stan zdrowia. Powinniśmy umożliwić lekarzowi dopytanie o szczegóły. Wypełnijmy ankietę i jeżeli cokolwiek budzi wątpliwości, przygotujmy się na pytania bardziej szczegółowo - radzi profesor Ernest Kuchar.

Lekarze dodają, że szczepiona częściej jest lewa ręka. Powód jest taki, że większość z nas jest praworęcznych. Naszykujmy się na możliwy ból ręki, tkliwość, możliwą gorączkę. Wszystko to są drobiazgi, które mijają bez żadnych następstw. W porównaniu z koronawirusem, który w kilku procentach może być chorobą śmiertelną i który sprawia że kilkanaście procent zakażonych trafia do szpitali to jest tak naprawdę nic - dodaje specjalista chorób zakaźnych.


Opracowanie: