Polskie Towarzystwo Neonatologiczne i kilka innych organizacji prowadzi zbiórkę dla ukraińskich wcześniaków. Za pośrednictwem Polskiej Misji Medycznej chcą dostarczyć potrzebny sprzęt na oddziały neonatologiczne. Chodzi między innym o zestawy do intubacji, pompy infuzyjne i mieszanki mlekozastępcze.
Każdy może wesprzeć ukraińskie wcześniaki wpłacając pieniądze "na pomoc ukraińskim wcześniakom".
Link do zbiórki: https://pomagam.pl/ccdr4w
Wobec okrutnej wojny na Ukrainie nie możemy być obojętni. Szpitale na Ukrainie działają w sytuacji skrajnie kryzysowej, brakuje im sprzętu, środków higienicznych i pielęgnacyjnych. Organizatorzy akcji są w stałym kontakcie z lekarzami na Ukrainie oraz organizacją rodzicielską. Wiedzą, jakie są ich potrzeby, wiedzą też jak dostarczyć im pomoc, gdyż współpracują z Polską Misją Medyczną oraz kurierami po stronie ukraińskiej, którzy z narażeniem życia dostarczają pomoc. Przygotowano listę niezbędnego sprzętu. Pomoc musi być zarówno celowana, doraźna w sytuacji kryzysowej, ale też długofalowa, gdyż na nowo trzeba będzie zorganizować pracę Oddziałów Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, gdy wojna się skończy - podkreślają organizatorzy zbiórki. Wśród nich jest Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Gwarantami celności działań są prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, prof. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i założyciel Fundacji Neonatus, a także dr hab. Dorota Pawlik, prezes Fundacji Neonatus, którzy od kilkudziesięciu lat współpracują z ukraińskimi neonatologami. Tak przekonuję organizatorzy akcji.
Celem tej zbiórki jest zgromadzenie środków na:
- finansowanie bieżących potrzeb związanych z aktualnym funkcjonowaniem oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych na Ukrainie
- zakup niezbędnych środków medycznych i sprzętu, a są to m. in. aparaty do znieczulenia oddychania, zestawy do intubacji, również te w mikrorozmiarach, pompy infuzyjne, podgrzewane materace operacyjne dla noworodków, rurki do intubacji, sondy nosowo-żołądkowe, ssaki ręczne (bywają braki w dostawie prądu), zestawy do gastrostomii (PEG), rurki tracheostomijne, worki do stomii, sondy do odśluzowania, szwy, materiały opatrunkowe i hemostatyczne, niezbędne leki, również te podczas transportu.
- zakup jedzenia m. in. mieszanek mlekozastępczych, wzmacniaczy pokarmu kobiecego, środków higienicznych, pampersów, środków opatrunkowych, kremów, środków odkażających, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.