„Roczne dziecko z gorączką, tracące przytomność, stojące w korku przed przejściem granicznym. Już ogarnięte” – pisze w SMS-ie do naszej redakcji doktor Iwona Tomaszewska, jedna z koordynatorek grupy „Medycy dla Ukrainy”. Kilka godzin wcześniej spotkała się z nami w swoim gabinecie stomatologicznym w Krakowie. To jedno z „centrów dowodzenia” tej akcji.

Lekarze różnych specjalizacji, dentyści, ratownicy - tworzą grupę "Medycy dla Ukrainy". Pomagamy pacjentom w dotarciu do właściwego lekarza - zaznacza dr hab. Iwona Tomaszewska z rozmowie z Marcinem Czarnobilskim z portalu "Twoje Zdrowie".

Jest stomatologiem. Wykłada też w Collegium Medicum UJ. Ma swój gabinet w centrum Krakowa. Między zakładaniem plomby, a skomplikowanym leczeniem kanałowym, sprawdza wiadomości w swoim telefonie. Nieprzeczytanych jest ponad setka. To prośby do naszych łączników płynące z całej Polski - wyjaśnia. Kim są owi "łącznicy"?

Nasza grupa złożona jest z osób pracujących w różnych zawodach medycznych - z lekarzy, dentystów, ratowników, farmaceutów czy diagnostów laboratoryjnych. Są u nas też studenci - wymienia. Idea jest prosta. Chodzi o łączenie uchodźców zza wschodniej granicy szukających pomocy (telekonsultacji, wizyt osobistych, porad, lekarstw, itd.) z medykami, którzy tę pomoc oferują. 

Wolontariusze wymieniają się między sobą informacjami o tym, jakie wsparcie i gdzie jest potrzebne, a koordynatorzy pomagają przypisać dane osoby do zgłoszeń. Szukają m.in. lekarzy konkretnych specjalizacji, którzy mogliby pomóc.

Grupa zrzesza na Facebooku już prawie 15 tysięcy medyków, którzy chcą pomagać osobom dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

"Działamy na kilku frontach"

Medycy działają na kilku frontach. Przede wszystkim pomagają konkretnym pacjentom, którzy przyjechali z Ukrainy i wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Poza tym, koordynują różne akcje pomocowe.

Cytat

Mieliśmy 6-letniego chłopca z nowotworem umiejscowionym w jamie brzusznej. Gdy doszło do ewakuacji z Ukrainy, zrozpaczona matka zaczęła szukać miejsca, gdzie można by go przenieść. Znaleźliśmy dla niego specjalistyczny szpital. W tym momencie jest on już w Centrum Zdrowia Dziecka
dr Iwona Tomaszewska, "Medycy dla Ukrainy"

Doktor Iwona Tomaszewska cieszy się też, że udało się znaleźć pediatrę, który zajmie się dziećmi z domu dziecka w Kijowie. Wszystkie trzeba było zbadać. Z kolei inni koordynatorzy grupy - wiedząc, że jestem dentystą - zaprosili do mojego gabinetu kilkuletniego chłopca - wspomina. 

Do akcji dołączyć mogą nie tylko medycy

W tym momencie grupa poszukuje przede wszystkim koordynatorów, którzy będą łączyć nas z pacjentami ukraińskojęzycznymi. Takie osoby nie muszą mieć wykształcenia medycznego, najważniejsze, żeby potrafiły mówić po ukraińsku, bądź po rosyjsku, ponieważ jak dobrze wiemy duża część naszych wschodnich sąsiadów posługuje się tym językiem - mówi dr Tomaszewska, która nadmienia, że grupa nie prowadzi zbiórek pieniężnych. Prosi też, by nie przekazywać leków, gdyż zdarzyło się już tak, że część z nich trzeba było zutylizować, choćby dlatego, że były nieprawidłowo przechowywane.  

Grupa "Medycy dla Ukrainy" powstała z inicjatywy dwóch białostockich lekarek - Magdaleny Kulgawczyk i Anny Łotowskiej-Ćwiklewskiej, jako odpowiedź na pojawiające się w internecie prośby o pomoc, jak i oferty pomocy ze strony medyków.

Jest to miejsce, gdzie każdy potrzebujący uchodźca może uzyskać poradę lub realną pomoc medyczną. W grupie, która liczy niespełna 15 tysięcy członków są specjaliści ze wszystkich dziedzin medycyny - lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, stomatolodzy, psycholodzy, opiekunowie medyczni.

W grupie znajduje się ponad 20 osób do moderacji, administracji i czuwania nad grupą, oraz osoby które zajmują się kontaktowaniem osób potrzebujących z medykami. Znajdziemy w niej też tłumaczy, którzy czuwają nad tłumaczeniami dokumentów medycznych, ale i pomagają medykom porozumieć się z pacjentami. Wszelkie porady, jak i konsultacje w gabinetach czy domach pacjentów w ramach inicjatywy są bezpłatne.

Uchodźcy, którzy szukają pomocy, mogą pisać na adres mailowy: kontakt@medycydlaukrainy.pl Koordynatorzy na bieżąco odpisują na maile, przesiewają, weryfikują i kontaktują pacjentów z medykami, którzy znajdują się w grupie.

Adres grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/medycydlaukrainy