Nadciśnienie tętnicze krwi dewastuje nasz organizm - uszkadza różne organy - w tym mózg. W jaki sposób? Zbadali to naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
U wszystkich z nas z wiekiem pogarsza się pamięć i inne funkcje poznawcze, które kontroluje mózg. Badacze z Collegium Medicum UJ zaobserwowali, że u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ten proces postępuje znacznie szybciej.
Nasz zespół właśnie zajmuje się próbą wyjaśnienia, w jakiś sposób nadciśnienie przyczynia się do zaburzeń poznawczych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, koncentrując się na kilku obszarach - mówi portalowi "Twoje Zdrowie" prof. Tomasz Guzik ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, współautor pracy na ten temat w międzynarodowym czasopiśmie kardiologicznym "European Heart Journal".
Naukowcy wykorzystali badania czynnościowe i obrazowe mózgu w grupie brytyjskich pacjentów UK Biobank. U 30 tysięcy z nich wykonano rezonans magnetyczny głowy, by sprawdzić, w jaki sposób nadciśnienie tętnicze związane jest ze zmianami parametrów mózgu.
W naszej pracy udało nam się zlokalizować 9 miejsc w mózgu, na które w przyszłości badacze i klinicyści powinni zwracać szczególną uwagę jako podejrzanych miejsc, które mogą odpowiadać za upośledzenie funkcji poznawczych - tłumaczy prof. Tomasz Guzik.
Specjalista zwraca uwagę, że nadciśnienie tętnicze (głównie skurczowe), zwiększa przede wszystkim ryzyko występowania tzw. naczyniowej demencji.
TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O BADANIU