NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne. To przyczyna obaw niektórych rodziców przed zapisaniem dziecka na szczepienie przeciw Covid-19. Lekarze podkreślają, że korzyści wynikające z przyjęcia preparatu przewyższają jakiekolwiek ryzyko z nim związane. Niestety koronawirus nie omija najmłodszych pacjentów. Szpitale informują nie tylko o kolejnych hospitalizacjach dzieci z infekcją Covid-19, ale też przypadkach bardzo groźnych powikłań po tej chorobie.

Ponad 50 mln osób przyjęło szczepionkę przeciw Covid-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne. W zdecydowanej większości miały one łagodną postać.

Czym jest NOP?

Niepożądany odczyn poszczepienny to pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), które wystąpi w okresie 4 tygodni czasie po szczepieniu.

Na ogół te NOP-y nie wzbudzają niepokoju, jak: zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu iniekcji lub wzrost temperatury - wymienia pediatra i specjalista chorób zakaźnych prof. Hanna Czajka.

Inne objawy to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Doraźna pomoc

Na wszystkie dolegliwości, które zwykle występują w pierwszych dniach po szczepieniu (szczególnie w 1. i 2. dniu), standardowo podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (Paracetamol i Ibuprofen).

Możemy również miejscowo zastosować chłodny okład, jeśli miejsce zastrzyku jest bolesne i zaczerwienione.

Pamiętajmy o tym, że teraz jest okres wzmożonych infekcji - innych również niż wywołane przez zakażenie koronawirusem i większość poważnych odczynów wiąże się z koinfekcją, czyli bardzo wysoka gorączka, silne objawy przeziębienia, kaszel, katar - to nie będą charakterystyczne objawy związane ze szczepieniem, bo wirus nie występuje w szczepionce tylko syntetyzowane jest białko kolcowe, sama szczepionka nie zawiera żywego wirusa i wobec tego nie może wywołać tego typu objawów, ale w okresie okołoszczepiennym, może zamanifestować się inna infekcja niezwiązana z podaniem szczepionki - zauważa prof. Hanna Czajka.

NOP a szczepienie przeciwko Covid-19

Niepożądane odczyny poszczepienne w zdecydowanej większości miały łagodną postać.

W Polsce zgłoszono dotychczas 17,7 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu ponad 50,5 mln zastrzyków.

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Kto może zgłosić wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego?

Objawy występujące po szczepieniu należy zgłosić swojemu lekarzowi, który następnie zgłasza NOP do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko Covid-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl/ gov.pl