Maseczki muszą zupełnie zakrywać nos i usta, przylegać ściśle do powierzchni twarzy i powinny mieć gumki lub troczki do zakładania za uszy lub wokół głowy. Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podpowiada, w jaki sposób można jeszcze lepiej dopasować maseczkę do kształtu naszej twarzy, a tym samym wzmocnić ochronę przed wirusem SARS-CoV-2.

Z powodu pojawienia się nowych wariantów koronawirusa, Amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób opisuje, co zrobić, by uszczelnić maseczkę, którą na co dzień nosimy. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko wniknięcia cząstek wirusa do układu oddechowego. Dopasowanie maski nie pozwala na przedostawanie się powietrza wzdłuż krańców maseczki, wymuszając przepływ przez materiał maski.

Należy zacisnąć metalowy pasek przy górnym brzegu maseczki, aby dopasować ją do kształtu nosa, co pomaga również ochronić okulary przed osiadaniem pary.

Kolejnym sposobem podnoszącym skuteczność masek medycznych (chirurgicznych) zalecanym przez CDC jest wiązanie gumek przy brzegu bocznym maski chirurgicznej na supełek, a następnie ściągnięcie nadmiaru materiału i schowanie w wytworzonym otworze.

By poprawić filtrację maski, można założyć dwie maski na siebie, czyli na maskę chirurgiczną zakładamy maskę z tkaniny. CDC nie zaleca jednak zakładania dwóch masek chirurgicznych jednocześnie.

Źródło: Medycyna Praktyczna
dr n. med. Anna Kuna
Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdyni