W czasie upału dbajmy przede wszystkim o dobre nawodnienie - przypominają o tym w RMF FM lekarze. Ostrzeżenia przed upałami obowiązują dzisiaj w zachodniej i południowej Polsce.

W takich warunkach odwodnienie może być szczególnie groźne dla seniorów i osób z problemami kardiologicznymi. Specjaliści podpowiadają jednocześnie, jak zwiększyć szanse na zdrowo przespaną noc, gdy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza.

Odwodnienie powoduje, że przyspiesza rytm serca, by zapewnić lepsze krążenie. Przyspieszenie rytmu serca może być niebezpieczne. Jeśli ktoś ma początkowo rytm serca 60 na minutę, a to przyspiesza do 100 lub powyżej stu, to ryzyko pęknięcia blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji zawału serca czy udaru serca od razu jest większe. Powinniśmy dbać o dobre nawodnienie i zadbać o schronienie przed upałem w lasach czy po prostu, jeśli możemy, w domu - podpowiada kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Artur Mamcarz.

Nieprzespana noc? "500 kalorii więcej następnego dnia"

W tym tygodniu w Polsce może wystąpić zjawisko nazywane tropikalnymi nocami. Mamy z nim do czynienia, gdy temperatura powietrza przekracza 20 stopni Celsjusza.

Gdy noc jest tak gorąca, należy na pewno więcej pić. Szklanka wody powinna być blisko łóżka. Do tego chłodniejsza niż gorąca kąpiel. Przewietrzenie pomieszczenia przed pójściem spać i lżejsze nocne ubrania oraz kołdry powinny dać nam ulgę i zwiększyć szanse na zdrowy sen. Sen dla lekarzy jest często celem terapeutycznym. Dobry sen jest elementem medycyny stylu życia, bo wysypianie się, wystarczająco długie, zmienia ryzyko wielu chorób, między innymi metabolicznych takich jak otyłość. Nieprzespana noc to następnego dnia 500 kalorii więcej. Organizm traktuje tę sytuację jak alarm, że coś się dzieje, wobec tego musimy przygotować się do walki, więc trzeba dostarczyć organizmowi energię. Nieprzespana noc nie jest sytuacją, gdy w ogóle mnie śpimy, tylko śpimy krótko, mamy problemy z zaśnięciem, uważa się że optymalny czas snu jest między sześcioma o ośmioma godzinami - dodaje kardiolog.

 

Według prognoz synoptyków, tegoroczne lato ma być wyjątkowo upalne, a sierpień może być jeszcze gorętszy niż lipiec.

Opracowanie: