Maria Branyas przypisuje swoje długie życie unikaniu „toksycznych” ludzi i wszelkiego „nadmiaru”, ale badacze próbują odkryć naukowe podstawy długowieczności 116-latki. Uważają, że pomoże to w leczeniu niektórych chorób.
Naukowcy badający 116-letnią kobietę mają nadzieję, że pobrane od niej próbki laboratoryjne, ujawnią sekret długiego życia i pomogą im opracować nowe leki stosowane w leczeniu chorób, w tym raka.
Maria Branyas jest najstarszą żyjącą kobietą na świecie. Urodziła się w San Francisco w 1907 roku, następnie przeprowadziła się do Hiszpanii. Przetrwała trzęsienie ziemi w USA, groźny pożar, hiszpańską wojnę domową, a nawet Covid-19, na który zachorowała w 2020 roku.
Mimo swojego wieku, Maria zachowała bystry umysł, a jedyne problemy zdrowotne, z którymi się boryka, to kłopoty z poruszaniem się i ze słuchem.
Ze szczegółami pamięta epizody, kiedy miała zaledwie cztery lata. Nie cierpi na żadną chorobę sercowo-naczyniową, powszechną u osób starszych.
Stulatka, która regularnie publikuje wpisy na temat swojego życia na Twitterze, już wcześniej przypisała swoją długowieczność prowadzeniu życia "bez nadmiaru". Swoje dobre zdrowie przypisuje także codziennemu jedzeniu jogurtu naturalnego.