Seniorzy są ludźmi doświadczonymi przez życie i - z nielicznymi wyjątkami - nie panikują w związku z koronawirusem. To jednak grupa najbardziej narażona na zakażenia i dlatego należy ją uświadamiać, jak uniknąć choroby i że mamy pandemię – mówi dr Krzysztof Czarnobilski - konsultant ds. chorób wewnętrznych i geriatrii w krakowskim szpitalu MSWiA.

Seniorzy to grupa osób, które szczególnie powinny chronić się przed koronawirusem. Jak to skutecznie robić? O czym należy pamiętać?

Seniorzy są ludźmi doświadczonymi przez życie i, z nielicznymi wyjątkami, nie panikują w związku z koronawirusem. To jednak grupa najbardziej narażona na zakażenia i dlatego ważne jest, aby ją uświadamiać jak uniknąć choroby i że mamy pandemię - powiedział geriatra Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu MSWiA w Krakowie.

Lekarz zwrócił uwagę, że koronawirus dla osób starszych, które maja osłabioną odporność immunologiczną, może być szczególnie groźny - zwłaszcza niewydolność oddechowa i choroby układu krążenia sprzyjają wnikaniu wirusów.

Lekarze apelują o rozsądek

Jak podkreślił, krakowski szpital MSWiA nie odnotowuje większej liczby pacjentów w związku z koronawirusem, a do poradni geriatrycznej zgłasza się o 1/3 mniej osób. Seniorzy przychodzą z tymi problemami, co zwykle, choć niektórzy żądają zapisywania lekarstw "na zapas", ponieważ boją się, że zabraknie ich w aptekach.

Dr Czarnobilski zaapelował o rozsądek w tej kwestii. Nie można dać się zwariować. W sytuacji kryzysowej nie sam wirus będzie robił spustoszenie, ale panika - powiedział.

Zalecił seniorom unikania dużych skupisk ludzi, np. centrów handlowych. Równocześnie zwrócił się z apelem, by nie rezygnować z aktywności fizycznej - gimnastyki w domu czy spacerów na łonie natury. Zalecił także, aby nie brać udziału w nabożeństwach kościelnych, a słuchać ich w radiu lub oglądać w telewizorze. Dodał, że sąsiedzi, jeśli wiedzą, że mają starszego sąsiada, niech zaproponują mu zrobienie zakupów.

Podstawowa higiena

Lekarz podkreślił także, że nie należy zapominać o myciu rąk, piciu dwóch litrów płynów (najlepiej wody) dziennie i spożywaniu pięciu lekkostrawnych posiłków. W tym miejscu dr Czarnobilski ocenił także, że nie ma potrzeby kupowania suplementów diety, ponieważ wszystkie witaminy są we właściwe dobranym pożywieniu.

Geriatra zapytany o kontakty dziadków z wnukami w kontekście zamkniętych szkół ocenił, że tu także należy zachować zdrowy rozsądek i nie izolować seniorów od dzieci, jednak jeśli dziecko lub ktoś inny w rodzinie ma jakiekolwiek objawy infekcji, to senior powinien zawiesić z nim kontakt.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Lekarz podkreślił, że koronawirusem, na którego w przeciwieństwie do grypy nie ma ani leku, ani szczepionki, można się zarazić nie tylko drogą kropelkową, ale i poprzez dotykanie przedmiotów osoby zarażonej.

Najczęstszą przyczyną śmiertelności u osób powyżej 60. r. życia (ponad 9 mln Polaków) są choroby układu krążenia, a po 80. r. życia (ponad 1,6 mln Polaków) także zakażenia i nowotwory.