Pan Andrzej w bardzo ciężkim stanie w wstrząsie krwotocznym, z obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi trafił na Oddział Chirurgii Naczyniowej w Chrzanowie, Grupa American Heart of Poland. Diagnoza: pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, który miał około 8 cm. Dzięki szybkiej reakcji lekarzy i interwencji chirurgicznej, mężczyzna czuje się już dobrze.
Pan Andrzej w bardzo ciężkim stanie - w wstrząsie krwotocznym, z obniżonym ciśnieniem tętniczym krwi trafił na Oddział Chirurgii Naczyniowej w Chrzanowie, Grupa American Heart of Poland. Diagnoza - pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, który miał około 8 cm. Dzięki szybkiej reakcji lekarzy i interwencji chirurgicznej, dziś czuje się już dobrze.
Od kilkunastu lat nie badałem się, co niestety doprowadziło do bezpośredniego zagrożenia życia. Gdyby nie szybka interwencja lekarzy, moje urodziny skończyłyby się tragicznie - mówi pacjent.
Lekarze ostrzegają, że tętniak aorty brzusznej często nie daje żadnych objawów. Jednak jeśli nie zostanie wykryty, może prowadzić do pęknięcia aorty i krwotoku wewnętrznego.
Śmiertelność w przypadku pęknięcia tętniaka aorty jest bardzo wysoka, sięgająca aż 80 proc. Tętniak może rocznie zwiększać swój rozmiar od 0,2 cm aż do 1 cm. Diagnozuje się go wykonując badanie USG jamy brzusznej, czasem tomografii komputerowej z kontrastem lub bez - informuje profesor Przemysław Nowakowski, ordynator oddziału chirurgii naczyniowej.
- Tętniak aorty to wybrzuszenie/poszerzenie ściany aorty, które w przypadku niewykrycia może prowadzić do pęknięcia aorty, skutkującego krwotokiem wewnętrznym i stanem zagrożenia życia; może doprowadzić do śmierci natychmiastowej lub w ciągu kilku godzin.
- Tętniak może się powiększać od 0.2 cm do nawet 1 cm co roku, a od ok. 6 cm znacznie podnosi się ryzyko jego pęknięcia (od 5,5 cm wskazana interwencja).
- Na świecie tętniaka diagnozuje się u 2.4 miliona osób rocznie, ogólnie w populacji polskiej szacuje się średnią częstość jego występowania na 3-6 proc. (w zależności od wieku, chorób współistniejących). Tylko w Chrzanowie u prof. Nowakowskiego 80-100 pacjentów rocznie.
- Tętniak aorty brzusznej może być bezobjawowy (czasem powoduje ból brzucha lub pleców). Częstokroć diagnozuje się go przez przypadek, podczas standardowego, refundowanego badania USG jamy brzusznej, czasem tomografii komputerowej z kontrastem lub bez.
- Grupa ryzyka: palacze (75 porc. wszystkich tętniaków diagnozuje się właśnie u palaczy), mężczyźni 6 razy bardziej narażeni niż kobiety, historia tętniaka w rodzinie (czynniki genetyczne), osoby z: wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą, chorobą wieńcową.
- Leczenie: operacja chirurgiczna - wszycie protezy zastępującej tętniaka w aorcie lub wprowadzenie stentgraftu (protezy wewnątrznaczyniowej) przez tylko nakłucie lub małe nacięcie w pachwinie do środka aorty i umocowanie go w miejscu tętniaka.