Lekarze apelują do pacjentów, by zgłaszali się na badania w kierunku HCV, czyli wirusa, który powoduje zapalenie wątroby. Od ponad roku skierowanie na bezpłatne badanie może wystawić lekarz rodzinny.
HCV to wirus, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią. Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego lub innych czynności powodujących uszkodzenie skóry, wykonanych niedbale lub przy użyciu źle wysterylizowanego sprzętu medycznego albo przyborów kosmetycznych.
Naukowcom dotąd nie udało się opracować szczepionki na HCV, jednak od kilku lat dostępne są leki, które skutecznie eliminują HCV z organizmu w niemal 100 porc. przypadków. Dzięki temu postępowi w medycynie, wirusowe zapalenie wątroby typu C jest pierwszą zakaźną, przewlekłą chorobą, która jest w pełni wyleczalna.
Mamy metody leczenia o bardzo wysokiej skuteczności, zbliżonej do 100 procent. W pierwszej kolejności powinny zgłosić się osoby z wielochorobowością, które miały wielokrotny kontakt z placówkami opieki zdrowotnej. Oczywiście, ryzyko rośnie, gdy ten kontakt był częsty, gdy od dawna korzystaliśmy z takich miejsc - opisuje w rozmowie z naszym dziennikarzem profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Zdaniem ekspertów każdy co najmniej raz w życiu powinien przetestować się w kierunku wirusa HCV. Badanie polega na pobraniu krwi z palca. Na wynik czeka się około 15 minut.
W Polsce leczenie HCV jest świadczeniem gwarantowanym w ramach programu lekowego Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z najnowszymi danymi Polskiej Grupy Ekspertów HCV liczba osób dorosłych z przewlekłym zakażeniem HCV w populacji ogólnej w Polsce oszacowana została na 140 tys. Niestety większość osób zakażonych nie wie o swojej chorobie.
"W Polsce żyje około 120 tys. osób nieświadomych zakażenia HCV. Wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u około 20 proc. chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Niekiedy u zakażonych HCV występują objawy mało swoiste dla choroby wątroby, co nie ułatwia postawienia trafnej diagnozy. Należą do nich na przykład długotrwałe zmęczenie, senność, apatia czy stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne" - opisują organizatorzy kampanii "Czas nas goni".