Już blisko milion 800 tys. osób skorzystało z Kalkulatora Kolejki Szczepionkowej Covid-19 stworzonego przez lekarkę Aleksandrę Zając i studentkę medycyny Dominikę Miszewską. Program oszacuje, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę przeciwko koronawirusowi w Polsce. Jak mówią nam twórczynie kalkulatora, jego elementy są na bieżącą aktualizowane, oparte na zmianach w rządowym harmonogramie szczepień. Aktualizowane jest również średnie tempo szczepień.
Wszyscy ci, którzy nie mogą się doczekać powrotu do normalności, zadają sobie pytanie: "Kiedy to ja będę mógł/mogła się zaszczepić?" Stworzyliśmy ten kalkulator, aby móc na nie odpowiedzieć. Kalkulator kolejki szczepionkowej oszacuje, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę przeciw Covid-19 w Polsce. Przewiduje on również, jak długo będziesz czekać na szczepionkę i kiedy prawdopodobnie będziesz mógł przyjąć pierwszą dawkę - czytamy na stronie. Jak dotąd z kalkulatora skorzystało ponad półtora miliona osób - mówiła RMF FM Dominika Miszewska, współtwórczyni tego rozwiązania, w połowie stycznia. W połowie lutego licznik pokazał już blisko milinon 800 tysięcy.
Co ważne, w domyślnych ustawieniach kalkulator opiera się na aktualnym tempie szczepień w Polsce, a nie na tempie zakładanym w Narodowym Programie Szczepień. Jak wiemy, zmieniło się ono z powodu chwilowych ograniczeń w dostawach preparatu firmy Pfizer. Jak zaznacza Dominika Miszewska, "tempo jest codziennie aktualizowane, stąd wyniki mogą być różne, jeśli porównamy je np. z tymi, które mieliśmy korzystając z kalkulatora kilka tygodni wcześniej".
Tempo szczepień, czyli liczbę szczepionek podawanych tygodniowo można teraz wybrać spośród trzech opcji: Prognoza rządowa, Tempo aktualne, Własne ustawienia. Ponadto w mechanizmie kalkulatora uwzględniono najnowszą zmianę dotyczącą kolejności szczepień w etapie 1: osoby z chorobami przewlekłymi przed funkcjonariuszami służb i nauczycielami - tłumaczy Dominika Miszewska. Autorki uwzględniły też wstrzymanie dostaw szczepionek dla grupy 0 w okresie 18/01/2021 - 25/01/2021.
W wynikach zobaczymy dwie opcje: prognozowane terminy szczepionką Comirnaty (Pfizer-BioNTech), szczepionką Moderna oraz Astra Zeneca. Będą one nieznacznie się różniły ponieważ w ich przypadku inny jest zakres czasowy między pierwszą dawką a drugą.
Zmienia się kolejność szczepień przeciw Covid-19 - ogłosił na konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pierwszy etap został podzielony na trzy podgrupy.
Pierwsza to seniorzy powyżej 60. roku życia.
Druga to osoby z chorobami przewlekłymi - czyli m.in. dializowane, po przeszczepach, chore na nowotwory.
Trzecia grupa to nauczyciele i służby mundurowe. Do tej ostatniej grupy zaliczono żołnierzy, policjantów, strażników granicznych, funkcjonariuszy ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, straży pożarnej (w tym strażacy ochotnicy), SOP, Służby Więziennej, ITD, straży ochrony kolei, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.