Od początku pandemii działania i "odpowiedź" Florydy to m.in. ogólnostanowe i oddolne inicjatywy edukacyjne, dotyczące tego, jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19. Lekarze podkreślają, że ważne są: regularne ćwiczenia fizyczne, badania przesiewowe w kierunku raka i pozostawanie w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Najnowszą kampanię edukacyjną kierują zwłaszcza do seniorów.

Pilnowanie regularnych wizyt lekarskich i badań przesiewowych może pomóc w rozpoznaniu, czy ktoś ma tendencję do ciężkiego przechodzenia zakażenia koronawirusem. Przypominają o tym eksperci z Florydy i zaznaczają, że ci, którzy są najbardziej zagrożeni hospitalizacją, a nawet śmiercią to:

  • osoby powyżej 65. roku życia,
  • osoby z określonymi schorzeniami,
  • osoby z obniżoną odpornością.


W najnowszej kampanii informacyjnej lekarze kierują uwagę seniorów na 3 filary profilaktyki w czasie pandemii. Poza szczepieniami, ich zdaniem ważne jest aby: nie spędzać całych dni w zamkniętych pomieszczeniach, być aktywnymi fizycznie, jeść produkty bogate w witaminy i składniki odżywcze.Przed włączeniem jakichkolwiek witamin lub suplementów do swojej diety ważna jest konsultacja z lekarzem, ale - jak sami podkreślają - pomocne będą takie składniki, jak: 

  • cynk,
  • witamina C,
  • witamina D,
  • kwercetyna.

Leczenie przeciwciałami monoklonalnymi

Floryda była jednym z pierwszych regionów w USA, które rozszerzyły dostęp do tej terapii, zarówno dla osób zakażonych koronawirusem, jak i narażonych na zakażenie. "Terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych jest obecnie najpopularniejszą metodą immunoterapii, stosowaną zarówno w leczeniu rozrostów nowotworowych, jak i innych chorób. Przeciwciała monoklonalne to przeciwciała wywodzące się z tego samego klonu limfocytów i rozpoznające z określoną specyficznością ten sam fragment antygenu zwany epitopem" [za: Warszawski Uniwersytet Medyczny].

Zdaniem amerykańskich lekarzy leczenie przeciwciałem monoklonalnym może zapobiec ciężkim chorobom, hospitalizacji i śmierci u pacjentów wysokiego ryzyka, którzy zachorowali lub byli narażeni na Covid-19. Wykazano, że to leczenie zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu o 70-85% oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby objawowej o ponad 80%. 

Źródło: Florida Health