Alergia na koty występuje dwa razy częściej niż alergia na psa. To smutny fakt, że dla wielu miłośników tych zwierzaków, życie z nimi jest niemożliwe z powodu uczulenia. Ale czy istnieją hipoalergiczne rasy kotów, które rzadziej wywołują reakcję alergiczną?

Dlaczego koty uczulają?

Reakcja alergiczna ma miejsce, gdy organizm traktuje substancję, z którą się styka, jako coś niebezpiecznego. Układ odpornościowy jest aktywowany, aby ją zaatakować, nawet jeśli dany alergen to coś, co większość z nas uważa za nieszkodliwe, jak kontakt ze zwierzętami.

Ta odpowiedź immunologiczna powoduje obrzęk oczu, pociąganie nosem i kichanie. Dla tych, którzy mają cięższą postać alergii - reakcje mogą obejmować również pokrzywkę, wysypkę, świszczący oddech i duszność.

Dla większości uczulonych na koty osób to białko w kociej ślinie i w drobinkach skóry (łupież) powoduje problemy.

Czy są koty, które nie wywołują alergii?

Niestety kot całkowicie hipoalergiczny to mit. Wszystkie koty produkują uczulające białko Fel D1. Jednakże istnieją rasy, które produkują go mniej i dlatego w mniejszym stopniu wywołują alergię. Aczkolwiek, każdy kto jest uczulony na koty, zanim zdecyduje się na przygarnięcie konkretnej rasy futrzaka, powinien z nim spędzić trochę czasu, gdyż każdy organizm reaguje indywidualnie na dany alergen.

Rasy kotów, które mogą uczulać mniej:

1. Koty Sfinks

Chociaż te bezwłose koty produkują białko Fel D1, wydalają go mniej w domu, ponieważ nie tracą sierści. Nadal mają białko na skórze i w ślinie, więc osoby cierpiące na kocie alergie powinny pamiętać o myciu rąk przed i po dotknięciu zwierzaka.

2. Koty syberyjskie

Może Cię zaskoczyć informacja, że długowłose koty syberyjskie są znany z tego, że są jedną z najbardziej hipoalergicznych ras. Chociaż mają sporo futerka, w rzeczywistości są bardziej przyjazne dla alergików. Dzieje się tak, ponieważ produkują jeden z najniższych poziomów białka Fel D1 ze wszystkich ras kotów domowych.

3. Koty Cornish i Devon Rex

Chociaż te rasy nie produkują mniej białka Fel D1 niż inne koty, gubią mniej sierści i rzadziej się pielęgnują. Przekłada się to na mniejsze uwalnianie alergicznego białka.  

4. Koty bengalskie

Te popularne rasy kotów, mogą być świetnymi towarzyszami również dla alergików. Mają bardzo delikatną sierść, która wymaga mniej pielęgnacji. Zrzucają jej też niewiele, co oznacza, że mniej białka Fel D1 trafia do otoczenia.

5. Koty rosyjskie niebieskie

Niektórzy twierdzą również, że ich gęste futra ogranicza wydzielanie w powietrze alergicznego białka.

Domowe sposoby na uczulenie na kota

  • Regularnie czesz lub szczotkuj kota
  • Nie pozwól kotu spać na twoim łóżku
  • Myj ręce przed i po głaskaniu kotka
  • Często odkurzaj mieszkanie