Czy można pomylić przeziębienie z alergią oraz czy wstrząs anafilaktyczny może skończyć się śmiercią? Między innymi na takie pytania odpowiadał podczas wideoczatu dr Marcel Mazur z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się alergią.

W okresie jesienno-zimowym bardziej uczulają nas alergeny kota i psa /Pixabay

Ze zwierząt domowych agresywnie uczula zwłaszcza kot:  Nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z kotem, żeby doświadczyć dokuczliwych objawów. Uczulony może się popłakać, zacząć kichać, a nawet dostać ataku duszności. Wystarczy, że będzie miał kontakt z osobą, która ma to zwierzę w domu - przestrzega alergolog dr Marcel Mazur. 

Specjaliści zauważają, że w okresie jesienno-zimowym bardziej uczulają nas alergeny kota i psa, ponieważ częściej mamy zamknięte okna i zwierzęta przebywają dłużej w domu. 

W sezonie grzewczym objawy mogą się nasilać także u osób z alergią na roztocza. Lekarze radzą, by częściej wietrzyć nasze mieszkania, pod warunkiem, że za oknami powietrze nie jest zanieczyszczone. 

Pytania na jakie odpowiadał nasz:

Czy są pokarmy, które częściej uczulają dzieci niż dorosłych?

Jak pomóc osobie, która dostała wstrząsu anafilaktycznego?

Czy można wykonać testy alergologiczne, gdy mamy lekkie przeziębienie?

Zobacz cały wideoczat

(mc)