Składnik w diecie każdego mężczyzny, który ma duży wpływ na zdrowie prostaty, to cynk - przekonują w RMF FM dietetycy i podpowiadają, gdzie w żywności można znaleźć ten cenny pierwiastek. Eksperci wskazują też, co nie powinno się znaleźć w diecie antynowotworowej.

Z moich obserwacji wynika, że większość mężczyzn ma niedobór cynku, czyli ważnego dla nich składnika mineralnego - przyznaje w RMF FM dietetyk Agnieszka Piskała-Topczewska. Głównym źródłem cynku dla mężczyzn są pestki dyni. Warto je spożywać codziennie. Łyżka pestek dyni dodana do posiłku albo zjedzona na surowo ma działanie terapeutyczne. Można dodać pestki dyni do owsianki. Cynk zawierają suszone morele, owoce morza, cynk zapobiega przerostowi prostaty - dodaje.

Cytat

Jeśli mówimy o diecie antynowotworowej, główne zabezpieczenie to spożywanie antyoksydantów, czyli produktów, które zawierają naturalne przeciwutleniacze, na przykład witaminę A, we wszystkich żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach, witaminę E w olejach, pestkach słonecznika i orzechach, oraz witaminę C. Dlatego warto jeść warzywa na surowo. Bo witamina C ginie pod wpływem wysokiej temperatury. Kapusta kiszona tak, bigos już raczej nie

Co dietetycy odradzają pacjentom?

Jeżeli chodzi o prostatę, okazuje się, że nadmierne spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego nie działa korzystnie. Chodzi o tłuste kiełbasy, boczek i karkówkę - wymienia w rozmowie z RMF FM dietetyk. Tłuste czerwone mięso mają działanie destrukcyjne i mogą przyspieszać rozwój przerostu prostaty i niestety nowotworu - dodaje Agnieszka Piskała-Topczewska. 

Czym jest rak prostaty?

Rak prostaty to nowotwór złośliwy rozwijający się w obrębie gruczołu krokowego. Prostata (stercz, gruczoł krokowy) jest gruczołem zlokalizowanym wokół cewki moczowej. Rolą prostaty w organizmie jest produkowanie płynu wchodzącego w skład spermy, zapewniającego upłynnienie nasienia we wnętrzu pochwy

Wraz z upływem lat dochodzi do fizjologicznego przerostu prostaty, wynikającego ze spadku poziomu testosteronu. Taki łagodny przerost prostaty należy odróżnić od złośliwego rozrostu gruczołu.

Rak prostaty (ICD 10-C 61) to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn i stanowi istotną przyczynę śmiertelności z przyczyn onkologicznych. Obecnie jest drugim co do częstotliwości (po raku płuca) nowotworem złośliwym diagnozowanym u mężczyzn. 

Opracowanie: