Nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze - te składniki w diecie według badań mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Właśnie o tym nowotworze mówimy w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM".

zdj. ilustracyjne /Shutterstock
Wśród produktów polecanych przez lekarzy są pomidory, na przykład w formie zupy albo soku, oraz papryka. Te warzywa zawierają likopen. Badania pokazały, że pacjenci, u których już zdiagnozowano nowotwór prostaty, którzy przyjmowali ten związek mieli niższe stężenie PSA oraz mniejszy guz

Likopen a stężenie PSA

Jak podaje Polska Liga Walki z Rakiem, w czasie badań laboratoryjnych nad likopenem zaobserwowano zmiany w podziałach komórek raka prostaty pod wpływem likopenu, prowadzące do ich mniejszego wzrostu. Eksperci podkreślają też, że odnotowano niższe stężenie cholesterolu pod wpływem likopenu w komórkach raka prostaty, prowadzące do ich mniejszego wzrostu oraz większego zniszczenia.

Specjaliści podkreślają, że w badaniach często pojawiają się przypuszczenia, że łączenie likopenu ze standardową terapią onkologiczną może pomagać w zatrzymaniu rozsiewu komórek raka prostaty w większym stopniu niż wyłączne leczenie standardowe. "Likopen podawany wraz z lekiem onkologicznym może blokować sposób, w jaki insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) jest wchłaniany przez komórki, hamując ich rozsiew" - czytamy na stronach Polskiej Ligi Walki z Rakiem. 

Takie wnioski potwierdziły badania prowadzone na modelach zwierzęcych, w tym na myszach. Myszy, którym wszczepiono komórki raka prostaty zachowujące się jak komórki ludzkiego raka, karmione były granulkami likopenu lub przecierem pomidorowym. U myszy karmionych granulkami likopenu obserwowano większy spadek wskaźników raka prostaty w porównaniu do myszy karmionych przecierem pomidorowym. 

Planując jesienny obiad albo kolację warto pamiętać też o błonniku. Błonnik, czyli włókno pokarmowe to składnik warzyw, owoców, ale przede wszystkim także produktów z mąki z pełnego przemiału, takich jak chleb razowy, czy makaron, płatki owsiane, brązowy ryż jest także ważnym składnikiem przeciwnowotworowej diety.

PRZECZYTAJ O NAJWAŻNIEJSZYCH ZASADACH PRZECIWNOWOTWOROWEJ DIETY TUTAJ

Nie tylko dieta. Ważny styl życia

Poza dietą ważny jest cały styl życia - przypomina prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Adam Maciejczyk. Pomaga na pewno aktywność fizyczna, a także unikanie palenia papierosów, to też ważny element w prewencji raka prostaty - dodaje. 

Lekarze podkreślają, że dieta, która zmniejsza ryzyko nowotworu powinna być urozmaicona. Najnowsze badania prowadzone w tym kierunku dotyczą wpływu na ryzyko nowotworu spożywania zielonej herbaty i ryb. Wstępne wnioski wskazują, że te produkty też działają korzystnie na zdrowie mężczyzn.

Granaty a rak prostaty

Interesujące wnioski dotyczą też działania granatów na różne komórki nowotworowe. "W badaniu nad trzynastoma składnikami granatów zaobserwowano, że niektóre z nich mogły spowalniać wzrost i rozsiew komórek raka prostaty i niszczyć je. Dowiedziono, że wyższe dawki są bardziej skuteczne. Zaobserwowano, że najsilniejsze działanie niszczące na komórki wykazywał kwas punikowy (związek bioaktywny znajdujący się w nasionach granatu)" - można przeczytać w opracowaniach onkologów.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ANGLOJĘZYCZNYCH ARTYKUŁÓW O WPŁYWIE ODŻYWIANIA NA RYZYKO NOWOTWORU PROSTATY

"Trzy rodzaje komórek raka prostaty poddano działaniu wyciągu z granatów, soku z granatów lub dwóch zawartych w nich związków bioaktywnych. We wszystkich przypadkach zastosowane produkty z granatów zwiększały śmiertelność komórek i zmniejszały ich rozsiew. Większe dawki były bardziej skuteczne. W przypadku komórek, których wzrost zależał od androgenu (męski hormon płciowy), produkty granatów wpływały na sposób działania tego hormonu" - podkreślają przedstawiciele Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Opracowanie: