Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem smoothie owocowego dostępnego w Lidlu. W produkcie wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu patuliny – to toksyna wytwarzana głównie przez pleśnie.

Chodzi o produkt Solevita Smoothie Red Genius, 250 ml, o dacie minimalnej trwałości 13.03.2024, który wyprodukowano dla firmy Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne.

Producentem jest Molkerei Gropper GmbH & Co KG, 86657 Bissingen, Niemcy.

Firma Lidl po uzyskaniu informacji o wykryciu przekroczenia prawnego poziomu zawartości patuliny w soku z aronii, wykorzystywanym do produkcji produktu "Solevita, Smoothie Red Genius, 250 ml", podjęła wraz z producentem decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży i nie zaleca jego dalszego spożywania.

Produkt można zwrócić

Lidl 7 marca poinformował konsumentów o wycofaniu artykułu z rynku poprzez umieszczenie we wszystkich sklepach plakatów z ważną informacją dla klientów oraz poprzez publikację informacji na stronie internetowej lidl.pl w panelu "ważna informacja dla klientów".

Zwroty wycofanego artykułu będą przyjmowane w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.