Potrzebujesz dostać się do poradni specjalistycznej, bądź na oddział szpitalny? Wolne terminy przyjęć możesz sprawdzić online. Aktualne dane są przekazywane przez szpitale i przychodnie oraz pracownie diagnostyczne, które udzielają świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Korzystając z wyszukiwarki na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia sprawdzisz:
- gdzie i kiedy najszybciej uzyskasz pomoc lekarza (dane kontaktowe i lokalizację na mapie poradni i szpitali)
- ile osób oczekuje na leczenie w wybranej przez Ciebie placówce czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów, takie jak: parking, podjazd dla wózków, winda czy specjalnie dostosowana łazienka dla osób z niepełnosprawnością.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na wizytę do specjalisty bądź na zabieg, sprawdź listę oczekujących w kolejce w Informatorze o Terminach Leczenia.
Zawsze możesz wypisać się z listy oczekujących w jednej placówce i zapisać na listę oczekujących w drugiej. Nie możesz natomiast zarejestrować skierowania w dwóch przychodniach jednocześnie - w tej sytuacji przychodnia ma podstawy do skreślenia Cię z listy oczekujących - przypomina portal pacjent.gov.pl.
Przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń zdrowotnych i umieszczania na listach oczekujących duże znaczenie ma widniejąca na skierowaniu kategoria medyczna, którą nadaje lekarz kierujący.
Kategorie medyczne można podzielić na:
- pilne - wymagają udzielenia świadczenia bez zbędnej zwłoki ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub zmniejszenia szans na powrót do zdrowia
- stabilne - proces chorobowy przebiega powoli, nie ma zagrożenia zdrowia z powodu oczekiwania.
Przypadki nagłe wymagają udzielenia świadczeń natychmiast (bez skierowania) z uwagi na zagrożenie życia lub zdrowia.