Wielu pacjentów traktuje Szpitalny Oddział Ratunkowy jak przychodnię. To - zdaniem lekarzy - jeden z powodów przepełnienia SOR-ów. Dlatego przypominamy jakie sprawy można załatwić w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Jaki jest zakres świadczeń udzielanych przez lekarza POZ, a jaki przez położną lub pielęgniarkę? Kto może odebrać wyniki badań zlecone przez lekarza POZ?
Od lekarza POZ pacjenci otrzymują:
- poradę w warunkach ambulatoryjnych lub domowych (w przypadkach uzasadnionych medycznie),
- poradę patronażową oraz badania bilansowe, w tym przesiewowe (dotyczy dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia),
- świadczenia w ramach profilaktyki chorób układu krążenia,
- leczenie z zapewnieniem diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej i nie obrazowej (EKG, RTG, USG),
- szczepienia ochronne (obowiązkowe, zalecane),
- skierowania do poradni specjalistycznych i na leczenie szpitalne oraz na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe,
- orzeczenia i zaświadczenia o stanie zdrowia,
- zlecenie na transport sanitarny (z podaniem kto zrealizuje przewóz).
Praca pielęgniarki POZ obejmuje świadczenia profilaktyczne, lecznicze, diagnostyczne, pielęgnacyjne i rehabilitacyjne, co oznacza m.in.:
- wizyty patronażowe w 3. i 4. miesiącu życia,
- testy przesiewowe w 12. miesiącu życia oraz w wieku 2, 4 i 5 lat,
- wykonywanie iniekcji i zabiegów na podstawie zleceń lekarzy POZ oraz pobieranie materiałów do badań diagnostycznych, także w domu pacjenta.
Położna POZ sprawuje pielęgnacyjną opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną. Do jej obowiązków należą m.in.:
- edukacja przedporodowa od 21. tygodnia ciąży do terminu rozwiązania,
- wizyty patronażowe do ukończenia przez niemowlę 2. miesiąca życia,
- pomoc kobietom po operacjach ginekologicznych i onkologiczno-ginekologicznych (od wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej).
Gabinet pielęgniarki zgodnie z przepisami powinien być wyposażony w zestaw do wykonania opatrunków i podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych oraz pakiety odkażające i dezynfekcyjne. Zabiegi te mieszczą się więc w zakresie obowiązków pielęgniarki POZ.
Nie. Lekarz może wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia bez badania pacjenta. Jest jednak warunek: musi to być uzasadnione stanem zdrowia pacjenta udokumentowanym w jego kartotece. Tak wystawione recepty mogą być przekazane przedstawicielowi ustawowemu pacjenta albo osobie upoważnionej przez pacjenta do odbioru recepty lub zlecenia, a w przypadku wystawienia recepty w postaci elektronicznej - wydruku.
Wyniki badań należą do dokumentacji medycznej pacjenta. Pacjent ma prawo dostępu do swojej kartoteki. Może też upoważnić do tego osoby trzecie. Upoważnienie na piśmie powinno zostać sporządzone w obecności pracownika placówki POZ i dołączone do kartoteki pacjenta.
Źródło: Medycyna Praktyczna