Twoje włosy mogą poinformować Ciebie i Twojego lekarza, czy jesteś zestresowany, masz niedobory żywieniowe czy problemy z tarczycą. Oto pięć symptomów, które mogą świadczyć o kłopotach ze zdrowiem.

zdj. ilustracyjne /Shutterstock

1.       Włosy siwieją przez stres

Badanie na myszach opublikowane w czasopiśmie Nature sugeruje, że przewlekły stres może rzeczywiście przyczynić się do siwienia włosów, powodując uszkodzenie DNA. Stresujący tryb życia przyczynia się też do wypadania włosów.

2.       Przerzedzenie włosów może być objawem choroby tarczycy

Ludzie z niedoczynnością tarczycy, stanem, który występuje, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy, mogą zauważyć zwiększone wypadanie włosów.

Niektóre zaburzenia tarczycy odpowiadają też za łysienie plackowate.

3.       Szczotka do włosów pełna włosów może być oznaką niedokrwistości

Jeśli podczas szczotkowania włosów coraz więcej osadza się na szczotce, może to oznaczać, że masz niedobór żelaza i niedokrwistość. Na anemię narażeni są m.in. wegetarianie i kobiety, które mają obfite miesiączki.

4.       Wypadanie włosów może wskazywać na niedobór białka

Białko jest niezbędne dla zdrowia i prawidłowego wzrostu włosów. Dobrym jego źródłem jest jogurt grecki, tilapia, ciecierzyca, czy pierś z kurczaka.

5.       Białe lub żółte płatki mogą oznaczać, że masz łupież

Żółte lub białe płatki we włosach, na ramionach, a nawet w brwiach są oznaką łupieżu - przewlekłego stanu zapalnego skóry głowy. Zwykle można go leczyć szamponami dostępnymi bez recepty.