Opadnięcie brwi, kącika ust, niedomykanie się oka to objawy porażenia Bella, czyli idiopatycznego porażenia nerwu twarzowego. W większości przypadków ustępuje samoistnie. Ten stan opisuje lek. Magdalena Wiercińska na łamach portalu „Medycyna Praktyczna”.
Porażenie Bella to stan, w którym nerw twarzowy, czyli unerwiający część mięśni twarzy ulega uszkodzeniu. Skutkiem tego jest osłabienie (niedowład) mięśni twarzy odpowiadających za mimikę lub ich całkowity paraliż (porażenie). Rozwija się szybko (do 72 h) i dotyczy połowy twarzy.
Zapalenie powoduje obrzęk nerwu twarzowego, który kontroluje mięśnie mimiczne jednej strony twarzy. Nerw w swoim przebiegu przechodzi przez wąski kanał w kości. Kiedy nerw jest obrzęknięty, zostaje uciśnięty i ulega uszkodzeniu, co skutkuje zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych do mięśni. Powoduje to osłabienie lub paraliż mięśni odpowiadających za mimikę jednej strony twarz - tłumaczy lek. Magdalena Wiercińska.
Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego może wystąpić w każdym wieku, dotyczy wszystkich ras i obu płci w równym stopniu. Cukrzyca i ciąża zwiększają ryzyko jego rozwoju. W większości przypadków ustępuje całkowicie.
Objawy dotyczą mięśni mimicznych po jednej stronie twarzy. Zwykle rozwijają się w ciągu jednego lub dwóch dni (do 72 h).
Porażenie Bella powoduje, że jedna strona twarzy jest częściowo lub całkowicie sparaliżowana. Może to powodować:
- widoczną asymetrię twarzy - po stronie porażenia twarz opada - dotyczy to brwi, dolnej części twarzy, kącika ust, kącika oka, które może się nie domykać
- utratę zdolności gwizdania, mrugania, zamykania oka, marszczenia czoła, dmuchania i szczerzenia zębów
- czasem łzawienie oka oraz problemy z gryzieniem i odczuwaniem smaku (zwykle w przedniej części języka), jedzenie może gromadzić się między dziąsłami a policzkiem po stronie porażenia, a także może wystąpić nadwrażliwość na dźwięki ucha po stronie porażenia.