Jak długo rozwija się nowotwór szyjki macicy, czy można korzystać z solarium przy raku piersi, oraz co może oznaczać ból piersi przed miesiączką? Na takie pytania odpowiadał ginekolog, dr Tomasz Basta podczas wideoczatu. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się profilaktyką antynowotworową.

Rak szyjki macicy rozwija się stosunkowo długo. Od pierwszych zmian do powstania nowotworu mija co najmniej 6 lat. Jeżeli kobieta bada się systematycznie, wykonuje cytologię raz na dwa, trzy lata to ciężko jest przeoczyć zmiany prowadzące do tego nowotworu - tłumaczy ginekolog, dr Tomasz Basta.

Badanie mammograficzne wykonuje się przeważnie po 45 roku życia. Wcześniej - osoby które skończyły 20 lat - powinny zrobić USG piersi. Mammografia sprawdza, czy nie mamy zmian o charakterze zwapnień. Promienie rentgenowska pokazują m.in. gęstość danej tkanki. Badanie ultrasonograficzne (USG) również jest w stanie wykryć te zmiany - mówi dr Tomasz Basta. Mammografię należy wykonywać raz na dwa lata na przemian z USG.

Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

  • Czy każdy polip macicy trzeba wycinać?
  • Jak leczyć guzki na wardze sromowej?
  • Czy zaczerwienienie piersi może oznaczać raka?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj: