W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówimy o chandrze i sezonowej depresji. Naszym ekspertem był psychiatra dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Podczas interaktywnego wywiadu tłumaczył jak rozpoznać depresję, kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty oraz radził, jak szybko poprawić sobie nastrój.

Jeżeli obniżony nastrój towarzyszy nam przez co najmniej dwa tygodnie, nic nas nie cieszy, nic nam się nie chce, towarzyszy nam lęk lub drażliwość oraz mamy kłopoty ze snem to wtedy warto poszukać pomocy u specjalisty - radzi psychiatra dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dr Murawiec zwrócił również uwagę na to, że na co dzień towarzyszy nam stres obiektywny, niezależny od nas oraz subiektywny, który wynika z tego jak podchodzimy do siebie i rzeczywistości. 

Znany przykład ze szkoły. Jest klasówka. Jedni się bardzo przejmują i dla niektórych uczniów jest to wydarzenie największe na świecie, a inni podchodzą do tego na luzie. Czyli ten sam stres obiektywny, ale subiektywny sposób przeżywania już wynika z nas - tłumaczy psychiatra.

Pytania na jakie odpowiadał nasz ekspert:

Jakie objawy mogą wskazywać na depresję?

Czym możemy zastąpić światło?

Co to jest anhedonia?

Jakie aktywności dobrze wpływają na nasz nastrój?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj:

(mc)