Niezależnie od tego, czy postanowiłeś zrobić test na koronawirusa na własną rękę, czy badanie zostało ci zlecone – obowiązują te same zasady postępowania. Dowiedz się, co się dzieje, gdy twój test wypadł pozytywnie.

Na test na koronawirusa może Cię skierować lekarz, sanepid, możesz też zbadać się prywatnie. Pamiętaj, że nie tylko wynik, ale już sam fakt zlecenia testu musi być zgłoszony do Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Taka informacja przekazywana jest tam przez instytucję, która kieruje na test oraz go wykonuje.

To jak wypadło Twoje badanie, dowiesz się od lekarza, służb sanitarno-epidemiologicznych lub z laboratorium. Jeżeli test na SARS-Cov-2 jest dodatni, wkrótce skontaktuje się z Tobą przedstawiciel sanepidu, by skierować Cię na izolację.

Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.

W sytuacji, gdy w czasie izolacji pojawią się symptomy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe) izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.

Jeśli się gorzej poczujesz, powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem POZ. Możesz również skorzystać z formularza teleporady