Objawy koronawirusa są dość charakterystyczne. Ostatnio zaobserwowano również typową dla zakażenia tym wirusem kolejność pojawiania się symptomów.

Naukowcy wciąż badają przebieg zakażenia koronawirusem. Niedawno ustalili kolejność występowania objawów COVID-19. Wiedza ta z pewnością ułatwi szybsze rozpoznanie tej choroby.

Z analizy 55 tys. potwierdzonych badaniami przypadków SARS-CoV-2 wynika, że zwykle najpierw występują gorączka, kaszel i bóle mięśni - a następnie nudności i wymioty oraz biegunka. Wskazują na to także dane 1100 chorych.

KOLEJNOŚĆ OBJAWÓW COVID-19 (wg University of Southern California)

1. Gorączka

2. Kaszel

3. Bóle mięśni

4. Nudności

5. Wymioty

6. Biegunka

Główny autor badania prof. Joseph Larson z University of Southern California zwraca uwagę na łamach "Frontiers in Public Health", że wczesne rozpoznanie COVID-19 może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia tej choroby i zapobieganiu jej powikłań. Chodzi też o to, żeby w zbliżającym się sezonie jesienno-zimowym odróżnić ją od innych infekcji, szczególnie takich jak grypa. Wiele chorób układu oddechowego objawia się bowiem gorączką i kaszlem.

Wirus grypy czy koronawirus - Jak odróżnić?

Chorobę COVID-19 odróżnia od grypy przede wszystkim duszność (spłycenie oddechu). Jednak objaw ten występuje w późniejszym etapie rozwoju tego schorzenia. Na początku dolegliwości mogą być podobne, są to gorączka, kaszel i bóle mięśni. To, w jakiej kolejności się pojawiają, może pomóc lekarzom we wczesnej diagnozie zakażenia koronawirusem.

Ta kolejność jest szczególnie ważna, kiedy cykle chorób, takich jak grypa, nakładają się na COVID-19 - podkreśla prof. Peter Kuhn z University of Southern California.