Brakuje Ci energii, by wstać, pracować, uczyć się i wykonywać inne codzienne obowiązki? Zmień swoje nawyki! 5 z nich szczególnie pozbawia nas energii do działania.

Bałaganiarstwo

Koniecznie zwróć uwagę na przestrzeń, w której przebywasz w ciągu dnia. W miejscu pracy dobrze jest zorganizować stanowisko i wiedzieć, gdzie znajdują się wszystkie potrzebne przedmioty. Kiedy wracasz do domu, aby odpocząć, również pilnuj porządku w sypialni czy salonie. Panujący wokół nieporządek źle oddziałuje na psychikę, gdyż przywodzi na myśl, że trzeba będzie posprzątać. Dlatego trudno jest przebywać w takich przestrzeniach, a tym bardziej odpoczywać. To męczy jeszcze bardziej!

Zła higiena snu

Sen jest kluczowym czynnikiem dla prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu. Nie można spać zbyt mało, ale też zbyt długo. Pilnuj, aby czas twojego snu wynosił 7-8 godzin. Jeżeli pozwalasz sobie na drzemki, koniecznie ustawiaj budzik na maksymalnie 30 minut. Wszelkie odstępstwa od tych zasad mogą poskutkować znacznym spadkiem energii w ciągu dnia. Unikaj rekompensowania sobie tego zmęczenia filiżanką kawy! Po chwilowym skoku energii znowu zaczniesz odczuwać silną potrzebę snu.

Stres

Stres to prawdziwa męczarnia dla twojej psychiki. Jeśli jest on związany z twoją pracą, domem czy rozwojem jakiejś relacji, spodziewaj się, że na zmęczeniu psychicznym się nie skończy. Szybko odczujesz też skutki fizyczne i twoje ciało zacznie upominać się dodatkową energię. Jak temu zaradzić? Ważne, aby skutecznie ograniczać wszystkie stresujące czynniki, unikać toksycznych ludzi i dbać o swoje emocje. Pamiętaj, że stres naprawdę potrafi wyssać z ciebie wszystkie siły, tym bardziej musisz na niego uważać!

Nastawienie

Bardzo duże znaczenie ma to, z jakim podejściem zaczynasz swój dzień, ale też co myślisz przed wykonaniem kolejnego zadania. Jeśli na samym wstępie się zniechęcisz, przyznasz, że to będzie bardzo trudne i nie masz ochoty wykonywać tego zadania, nie zdziw się, jeśli nagle uleci z ciebie cała energia. Nastawienie to klucz i bardzo wiele od niego zależy. Myśl pozytywnie, a zaskoczą cię skutki tego, jak dużo to zmienia! Obowiązki pójdą ci łatwiej, szybciej i przyjemniej!

Brak samoakceptacji

Dzisiaj bardzo trudno jest spojrzeć w lustro i w pełni zaakceptować samego siebie. Ludzie udają osoby, którymi nie są, ukrywają swoje uczucia i kreują swój wizerunek, nie pozwalając sobie być sobą. Przekonanie o tym, że jest się niewystarczającym potrafi bardzo szybko pozbawić energii na cały dzień i zburzyć nastrój na dobre. Aby uporać się z tym problemem trzeba spróbować medytacji, pozytywnego myślenia, a także sięgnąć po literaturę, która pomoże zrozumieć, jak bardzo wyjątkową jednostką jest każdy z nas!

Autor: Hubert Drabik