Aż 3/4 Polaków w różnym wieku cierpi na zaburzenia słuchu. Problemy dotyczą coraz młodszych osób. W ich przypadku powodów jest kilka. To między innym "zasługa" stresu, nieodpowiedniego trybu życia, czy problemów z gospodarką hormonalną. Zanim wybierzesz się do laryngologa lub audiologa, możesz w domu sprawdzić, czy dobrze słyszysz i ile lat ma Twój słuch!

U dzieci i młodzieży niedosłuch może być spowodowany wadami wrodzonymi oraz chorobami nabytymi. Niedosłuch jest najczęstszą wadą wrodzoną. Występuje z częstością od jednego do trzech przypadków na tysiąc noworodków. Niedosłuch nabyty związany jest natomiast z chorobami ucha środkowego - tłumaczy dr hab. Ireneusz Bielecki, kierownik Oddziału Laryngologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Problemy ze słuchem mogą też być związane z wiekiem. Dawniej dotyczyło to osób po 65. roku życia, teraz ta granica się przesunęła.

Ubytek słuchu ma wpływ na naszą psychikę, na to jak znosimy stres. Prowadzi do konsekwencji w całym działaniu ośrodkowego układu nerwowego.

To czy i jak dobrze słyszymy, możemy zbadać sami! Potrzebne są... słuchawki i kilka minut.Opracowanie: