Niezwykła historia z Irlandii Północnej. Karlie Toland, która cierpiała na pięć poważnych schorzeń, urodziła się z częścią mózgu na zewnątrz głowy. Lekarze dawali jej 20 minut życia, a ona przeżyła już 17 miesięcy. Teraz potrafi już samodzielnie jeść i raczkuje, a jej rodzice mają nadzieję, że będzie w stanie normalnie funkcjonować.

Dziecko urodziło się z pięcioma poważnymi schorzeniami. Jedno z nich spowodowało, że część jej mózgu znalazła się na zewnątrz głowy. Lekarze przewidywali, że Karlie przeżyje po porodzie 20 minut, ale ku zaskoczeniu wszystkich szybko została wypisana do domu.

Po czterech tygodniach od urodzenia, jej rodzice, Gemma Mccusker i Kyle Toland zwrócili się o pomoc do Królewskiego Szpitala dla Dzieci w Belfaście. Tam mała Karlie przeszła pięciogodzinną, skomplikowaną operację.

Chirurdzy usunęli zewnętrzną część mózgu i zamknęli ranę, przywracając naturalny kształt głowy.

Teraz Karlie ma 17 miesięcy i może samodzielnie jeść i raczkować. Rodzice są z niej bardzo dumni i mówią o swojej córce, jako o małym cudzie. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, ale jesteśmy pewni, że będziemy kontynuować walkę - mówią rodzice.

Wspominając chwilę urodzin swojej córki, Gemma mówi, że lekarze nie dawali szans dziewczynce. Mówili, że moja córka nie przeżyje 20 minut. Kiedy wróciliśmy do domu ze szpitala, używaliśmy butelek ze sterylną wodą w temperaturze pokojowej i bawełnianych chusteczek do wycierania płynu mózgowego wyciekającego z czaszki - ­wspomina kobieta.

Karlie cierpi na przepuklinę mózgową, mózgowe porażenie dziecięce, holoprozencefalię, brakujący 22 chromosom i małogłowie.

Mimo że jej przyszłość jest niejasna, rodzice cały czas nie poddają się w walce o jej zdrowie. Jej mózg jest upośledzony, ale ona dorównuje stopniem rozwoju swoim rówieśnikom. Jedyne co się opóźnia, to chodzenie, ale myślimy, że niedługo zacznie samodzielnie się poruszać - mówią szczęśliwi rodzice.

Zapewniają też, że ich córka żyje dzięki odwadze dr Mano Shanmuganathana, neurochirurga z Królewskiego Szpitala w Belfaście, który odważył się przeprowadzić ryzykowną operację.

(ag)