Kobiece ciało będąc w ciąży potrzebuje szczególnej pielęgnacji, trochę innej niż sprzed tego okresu. W końcu za kilka miesięcy na świat przyjdzie nowy, mały człowiek. Jak przyszła mama powinna pielęgnować swoją skórę podczas trwania ciąży? Na ten temat wypowiada się lekarz dermatolog Agnieszka Drożniak-Konstanty.
Odmienny stan dla wielu kobiet to wyjątkowy okres, ale także czasem bywa dość trudny. Oprócz porannych mdłości i przybierania na wadze panie muszą nauczyć się na nowo dbania o siebie i jak prawidłowo się odżywiać wraz z maleństwem. Najważniejsza zasada brzmi: jeść dla dwoje, a nie za dwoje. Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą, gdyż składniki mineralne i witaminy wspomagają rozwój dziecka, ale także dostarczane są one przyszłej mamie. Mają wpływ zarówno na jej odżywianie, jak i wygląd skóry. Stąd też picie dużej ilości niegazowanej wody jest równie ważne, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia.
Nie bez znaczenia dla skóry podczas ciąży jest także ruch. Prawidłowy przyrost masy ciała osoby ciężarnej to ok. 9-15 kg. Jednak warto dbać o to, aby kilogramy te nie przybywały od nadmiaru posiłków oraz słodkich zachcianek, tylko wynikały z naturalnego rozwoju dziecka w organizmie. Stąd też umiarkowana aktywność fizyczna, po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, jest ważna, a nawet wskazana - zarówno dla utrzymania prawidłowej wagi, jak i dla dotlenienia mamy i malucha. Lekkie, bezpieczne ćwiczenia oraz spacery powinny być także w harmonogramie każdego dnia.
Do pielęgnacji twarzy przyszła mama powinna wykorzystywać kremy z filtrem, najlepiej mineralnym. Natomiast do ciała kosmetyki z bezpiecznymi składnikami, naturalne oleje roślinne oraz peelingi także z naturalnych składników, aby przeciwdziałać powstawaniu rozstępów.
Ciężarna może korzystać z zabiegów z zakresu kosmetologii ale wyłącznie z tych, które są dla niej bezpieczne. Jednym z tego rodzaju zabiegów jest delikatne złuszczanie naskórka w postaci mikrodermabrazji. Kolejny to endermologii stosowana w celu drenażu zmęczonych, obolałych i spuchniętych nóg - może zostać wykonana, ale najlepiej, aby było to dopiero w drugim trymestrze ciąży. W przypadku pozostałych zbiegów najlepiej skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy dana terapia zabiegowa może zostać przeprowadzona i czy nie zaszkodzi zarówno kobiecie w ciąży, jak i rozwijającemu się w jej organizmie dziecku.
Zabiegów, których kobieta w ciąży nie może wykonywać to takie, które wykorzystują prądy i fale radiowe, lasery promieniowanie UV, a także ultradźwiękowe. Należy unikać zatem wykonywania np. peelingu kawitacyjnego, jonoforezy, jak również nie należy korzystać z solarium. Najlepiej każdy zabieg pielęgnacyjny skonsultować z lekarzem dermatologiem, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z przyszłą mamą dobierze odpowiednią i przede wszystkim bezpieczną pielęgnację skóry całego ciała.