Bezpłatne szczepienie dla noworodków przeciwko rotawirusom to jedna ze zmian, która obowiązuje od początku nowego roku.

Szczepionkę przeciwko rotawirusom dostaną dzieci w pierwszych miesiącach życia, między szóstym a dwunastym tygodniem. Okno na tę szczepionkę jest bardzo wąskie. To będzie jedna szczepionka podawana w dwóch albo trzech dawkach - tłumaczy w rozmowie z RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, czyli nauki właśnie o szczepieniach, profesor Ernest Kuchar. Co ważne, jest to szczepionka doustna o słodkim smaku, unikamy narażenie dziecka na kłucie i ból - podkreśla. 

Rotawirusy a pobyty w szpitalach

Rotawirusy - mimo że pozornie wydają się niegroźne - są przyczyną ponad pięćdziesięciu tysięcy pobytów dzieci w szpitalu w ciągu roku. To choroba, która wydaje się banalna, często mówimy z przymrużeniem oka o biegunkach czy grypie żołądkowej. Pobyt w szpitalu stanowi zawsze dla całej rodziny dziecka obciążenie - dodaje profesor Ernest Kuchar.

Wśród przeciwskazań dla podania szczepionki przeciwko rotawirusom są wady przewodu pokarmowego dziecka, które predystynują do wpuklenia się kawałka odcinka jelita w część, która występuje przed nim, co grozi niedokrwieniem. Specjaliści podkreślają, że należy też uważnie obserwować dziecko po podaniu pierwszej dawki szczepionki i sprawdzać, czy nie doszło do reakcji alergicznej.

Opracowanie: