Czy nasza dieta ma wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy? Okazuje się, że na skórze odbija się nasz jadłospis i widoczne są żywieniowe przyzwyczajenia. Szczególnie zauważalny jest nadmiar spożywanego cukru i to, że stosujemy zbyt dużo ostrych przypraw. Jak natomiast na naszą cerę może wpływać fakt, że spożywamy produkty mleczne? W rozmowie z RMF FM tłumaczy to dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog i wenerolog.

Zła dieta może wyzwalać zmiany skórne albo zaostrzać te, które już istnieją. W wielu jednostkach chorobowych zalecane są zmiany w żywieniu i stylu życia. Przykładem jest łuszczyca - uważana za problem skóry, ale jest też chorobą metaboliczną i postęp w leczeniu zależy od tego, co jemy i jak żyjemy

Wiele opracowań naukowych potwierdza, że w przypadku łuszczycy powinna to być dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6. Udowodniono, że czynnikiem zaostrzającym problem, ze względu na swój skład, jest na przykład piwo.

Kolejną jednostką chorobową jest trądzik.

Czasami trudno wytłumaczyć młodzieży, że stan ich skóry zależy od tego co jedzą. Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie było za dużo cukrów prostych. Mówi się, że produkty mleczne szkodzą w trądziku - chodzi o produkty, które mają dużo laktozy czyli dużo cukru. Natomiast produkty mleczne, które są sfermentowane czyli: jogurty naturalne i kefiry - są wręcz zalecane, bo to probiotyki, a prawidłowa flora jelitowa ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry - mówi w rozmowie z RMF FM dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic, specjalista dermatolog i wenerolog.

Trzeba pamiętać, że cukier nie jest liczony w łyżeczkach i zjedzonych słodyczach, ale jest też choćby w mleku, kromce chleba czy ziemniakach. Nadmiar zaostrza niektóre jednostki chorobowe, ale również prowadzi do dużych zaburzeń hormonalnych. Niedobór i nadmiar niektórych hormonów może być czynnikiem wyzwalającym problemy dermatologiczne.

Stan skóry może świadczyć o stanie naszego zdrowia

Skóra jest obrazem tego, co się dzieje w naszym wnętrzu... czyli jeżeli nasza dieta jest zła, jeżeli nie ma odpowiedniej flory jelitowej, jeżeli jest jakiekolwiek ognisko zapalne to skóra będzie chorować - tłumaczy ekspertka.

Dieta w mniejszym lub większym stopniu u wszystkich będzie miała wpływ na stan skóry. Składnikiem niezbędnym do utrzymania prawidłowych cech jest odpowiednia zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli powinna być zrównoważona ilość kwasów omega-3 i omega-6. Każdy powinien więc uwzględnić w swoim jadłospisie ryby - najlepiej tłuste, bo zapewniają prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego, który decyduje o utrzymaniu skóry w zdrowiu.

Ekspertka zwraca uwagę na to, że kontrowersyjnym tematem są suplementy. Część z nich ma duże znaczenie dla kondycji skóry, ale również włosów i paznokci. Powinniśmy dbać o to, aby produkty, które spożywamy, zaopatrywały nas w aminokwasy siarkowe - niezbędne dla dobrostanu naszych włosów. Powinna też być odpowiednia ilość cynku i witaminy D3, która ma znaczenie dla wielu naszych narządów, ale także dla: skóry, włosów i paznokci.