Słodycze, nadwaga i alkohol. O wpływie diety na leczenie chorób skóry rozmawiamy z dr hab. inż. Anetą Czerwonogrodzką-Senczyną z Zakładu Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Co, jeśli będziemy stosować leczenie farmakologiczne, będziemy dbać o skórę, ale zupełnie zaniedbamy dietę? Czy wtedy możemy nie poradzić sobie z chorobą?
Rzeczywiście może się okazać, że albo choroba będzie wracała, albo nie uzyskamy takich efektów, jakich byśmy oczekiwali - tłumaczy Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna. Najlepsze wyniki leczenia uzyskujemy u tych osób, które dbają o siebie i o ogólny stan swojego zdrowia - podkreśla.
Są produkty, które generalnie nie służą zdrowiu i to często widać na skórze.
To najczęściej cukry proste, tłuszcze o niewłaściwej jakości czy alkohol - wymienia dietetyczka. Do tego niskie spożycie warzyw i owoców, niska aktywność fizyczna, a więc takie ogólne zalecenia. Ogólnie wszyscy skłaniamy się ku stosowaniu zdrowej, prozdrowotnej diety śródziemnomorskiej lub też diety o niskim indeksie glikemicznym. Raczej roślinne modele żywienia z bogactwem antyoksydantów i zdrowych tłuszczów - dodaje.
Na właściwą dietę szczególną uwagę powinny zwrócić osoby chorujące na łuszczycę. To choroba ogólnoustrojowa, która często się wiąże z różnymi zaburzeniami metabolicznymi. W ciężkich przypadkach łuszczycy może dochodzić do incydentów sercowo-naczyniowych.
Jeżeli pacjent ma nadwagę, to należy tę nadwagę zredukować, bo to jest choroba o podłożu zapalnym - wyjaśnia Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna. Tkanka tłuszczowa będzie indukowała cytokiny prozapalne, które będą pogarszały chorobę, mogą też powodować jej nawrót. Mamy takie obserwacje, że u pacjentów po operacjach bariatrycznych i zredukowaniu masy ciała, choroba ustępowała - zauważa ekspertka.
Dieta i zmiana sposobu żywienia jest trudna. Nawet dla osób, które nie mają chorób skóry. To nie tabletki, które wystarczy kupić albo maść, którą trzeba smarować zmiany.
Trudno zmienić swoje przyzwyczajenia - mówi dietetyczka. Dochodzi też trudny element, bo osoby np. z łuszczycą mogą być niemile widziane na basenach, a może to jest akurat ta forma sportu, którą lubią uprawiać? Czy latem zasłaniają większe powierzchnie ciała, żeby nie było widać zmian, a bieganie w długich legginsach i długich rękawach nie jest wygodne - zauważa dietetyczka.
Atopowe zapalenie skóry to też choroba, w leczeniu której warto przyjrzeć się diecie.
Zależy, jaka jest patogeneza choroby, bo często u podłoża typowego zapalenia skóry leżą alergie pokarmowe - mówi dr Czerwonogrodzka-Senczyna. Więc jeżeli to są alergie pokarmowe, to musimy zidentyfikować alergen i czynnik, który wywołuje chorobę lub ją pogarsza i go wyeliminować. Trzeba podkreślić, że samo wyeliminowanie danego produktu to nie jest wszystko. Ten wyeliminowany składnik trzeba zastąpić innymi, żeby zbilansować dietę, bo może wystąpić efekt przeleczenia, czyli dieta niedoborowa, która może pogarszać chorobę - wyjaśnia.
Dieta jest elementem wspomagającym leczenie. Pacjent na początku powinien zawsze trafić do lekarza, a dopiero potem próbować z doświadczonym dietetykiem zmieniać swój styl życia.