Zabierzmy babcię lub dziadka na spacer i na badania profilaktyczne - tak zalecają w RMF FM lekarze. W czasie weekendu, gdy babcie i dziadkowie świętują, my sprawdzamy, jak możemy poprawić ich stan zdrowia. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną.

Aktywność fizyczna w każdej zaplanowanej postaci jest dobra - podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem kardiolog doktor Marta Kałużna-Oleksy. Najprostszym ruchem dla seniorów jest spacer, ale szybki spacer, marsz, w czasie którego odczujemy zmęczenie. Oczywiście, należy dopasować tę aktywność do formy babci i dziadka, do tego, czy nie mają problemów z kolanami czy biodrami, bo u nich te problemy mogą pojawiać się częściej - dodaje lekarka.

Specjaliści zalecają co najmniej trzydzieści minut dziennie dla seniorów przeznaczanych na aktywność fizyczną. Najlepiej oczywiście, by był to czas spędzony na świeżym powietrzu. Wtedy dostarczamy dodatkowo pozytywnej energii. Jednocześnie w domu też możemy się ruszać: babcia czy dziadek mogą korzystać ze stacjonarnego rowerka czy wchodzić po schodach - zaznacza doktor Marta Kałużna-Oleksy. Dla seniorów ważne jest też utrzymanie więzi społecznej, kontakty z innymi tez mobilizują choćby do ruchu - podkreśla.

Polecamy seniorom trening nordic walkingu, ale musimy pamiętać, że jest to poważny trening fizyczny, wymagający określonej techniki, którą ćwiczymy obręcz barkową i ręce, nie tylko nogi. Jednak jeżeli babcia czy dziadek nie mają kijków i mają problem z zaakceptowaniem takiej formy wysiłku fizycznego, to każdy spacer jest dobry - dodaje w rozmowie z RMF FM kardiolog.

Specjaliści zalecają też seniorom regularne zgłaszanie się na badania kontrolne, wśród nich na badania krwi, w tym poziomu glukozy, i EKG. Listę dokładnych badań możecie znaleźć >>>TUTAJ<<<.