Jak zauważają eksperci, objawy spadku poziomu hormonów płciowych występują również u mężczyzn. Po 45. roku życia można je obserwować u 34 proc. panów. Do spadku stężenia tego hormonu przyczyniają się - oprócz postępującego wieku: stres, brak aktywności fizycznej, niedobór snu i złe nawyki żywieniowe.

Najważniejszym męskim hormonem płciowym jest testosteron. Utrzymanie prawidłowego poziomu tego hormonu w organizmie mężczyzny jest ważne dla jego ogólnego stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Prawidłowy poziom testosteronu jest warunkiem satysfakcjonującej jakości życia, dobrego samopoczucia i sprawności seksualnej. Mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu żyją dłużej i rzadziej występują u nich poważne choroby, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość - przypomina dr Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej.

Testosteron odgrywa w organizmie mężczyzny wiele ważnych funkcji. Jest odpowiedzialny za męskie cechy płciowe takie jak niski głos, wzrost włosów na ciele i zarost na twarzy, szerokie barki i wąskie biodra, rozwój mięśni; kontroluje też funkcje seksualne i produkcję nasienia.

Kobiety wiedzą lepiej, za co odpowiada testosteron

Tymczasem, z badania internetowego przeprowadzonego przez agencję SW RESEARCH w reprezentatywnej grupie 818 Polaków po 18. roku życia wynika, że około jedna czwarta z nas nie wie, jakie funkcje w organizmie pełni testosteron.

Aż 73 proc. badanych zadeklarowało, że zna funkcje testosteronu. W tej grupie ponad połowa wymieniła: pobudzanie wzrostu owłosienia ciała i twarzy (53 proc.) oraz pobudzanie erekcji i produkcję spermy (52 proc.). Dopiero na trzecim miejscu wymieniano to, że kształtuje męską sylwetkę (41 proc.).

Mniej niż 40 proc. wskazało, że hormon odpowiada za męską płodność. Ogólnie, kobiety wypadły w badaniu o 6 punktów procentowych lepiej od panów.

Cieszy fakt, że trzy czwarte zapytanych potrafi wyróżnić funkcje testosteronu - komentuje dr Kempisty-Jeznach. Jej zdaniem te najbardziej znane są te funkcje, które są dość oczywiste.  

O tym, że hormon wpływa na sprawność stawów i ich ruchomość, wie już jedynie 8,6 proc. osób. Tylko 16,6 proc. kojarzy testosteron w kontekście pozytywnego oddziaływania na psychikę. Niestety ponad 26 proc. pytanych stanowczo deklaruje brak wiedzy o funkcji testosteronu - dodaje specjalistka.

Jak przypomina, u większości mężczyzn poziom testosteronu obniża się już po 35. roku życia - przeciętnie o 1-2 proc. rocznie.

Do spadku stężenia tego hormonu przyczyniają się - oprócz postępującego wieku: stres, brak aktywności fizycznej, niedobór snu i złe nawyki żywieniowe.

Niedobór testosteronu oddziałuje na wiele sfer życia mężczyzny, poczynając od obniżenia libido, zaburzeń erekcji, zmian nastroju - od smutku i braku sił witalnych po rozdrażnienie i niecierpliwość, przez zmniejszenie 

masy mięśniowej i mineralizacji kości do zaburzeń metabolizmu takich jak: otyłość, szczególnie brzuszna, insulinooporność, cukrzyca i nadciśnienie - przypomina dr Kempisty-Jeznach.

Według niej, jeśli mężczyzna rozpoznał u siebie któryś z objawów mogących świadczyć o spadku poziomu testosteronu, powinien zgłosić się do lekarza. Tutaj czujnością może się wykazać także partnerka lub córka. Pierwszym krokiem pomocnym w ocenie objawów sugerujących niedobory testosteronu może być kwestionariusz ADAM  - wyjaśnia specjalistka.