Badania sugerują, że likopen - składnik odżywczy znajdujący się w pomidorach - może poprawiać jakość nasienia.

U zdrowych mężczyzn, którzy przyjmowali równowartość dwóch łyżek przecieru pomidorowego dziennie jako suplement, stwierdzono, że nasienie ma lepszą jakość.

Specjaliści od płodności stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania z udziałem mężczyzn, o których wiadomo, że mają problemy z płodnością.

NHS obecnie dla mężczyzn mających problemy z płodnością sugeruje prowadzenie przede wszystkim zdrowego trybu życia i noszenie luźnej bielizny. Sugeruje również zmniejszenie stresu - w jak największym stopniu, jak to możliwe.

Likopen, podobnie jak witamina E i cynk, które były przedmiotem wcześniejszych badań , jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że ​zapobiega utlenianiu w komórkach, a tym samym ich uszkadzaniu.

Zespół Sheffield używał w eksperymencie suplementu laktolikopenowego, ponieważ składniki odżywcze zawarte w pomidorach, mogą być trudniejsze do przyswojenia przez organizm. Natomiast dzięki temu, że stosowali suplement byli pewni, że każdy mężczyzna otrzymuje taką samą ilość każdego dnia.

Zachęcające wyniki badań

W 12-tygodniowym badaniu 60 mężczyzn zostało losowo wybranych. Zażywali 14 miligramów laktolikopenu dziennie.

Ich nasienie badano na początku, po sześciu tygodniach i na końcu badania, i chociaż nie było różnicy w stężeniu nasienia, to ruchliwość plemników była większa u mężczyzn, przyjmujących likopen.

Dr Liz Williams, specjalistka od żywienia ludzi na Uniwersytecie Sheffield, która kierowała badaniami opublikowanymi w European Journal of Nutrition, powiedziała dla BBC - To było małe badanie i musimy powtórzyć pracę w większych próbach, ale wyniki są bardzo zachęcające. Kolejnym krokiem jest powtórzenie ćwiczenia u mężczyzn z problemami z płodnością i sprawdzenie, czy likopen może poprawić jakość nasienia u tych mężczyzn.