Wysokie temperatury i słońce mogą być groźne dla zdrowia. Zobacz, kto powinien szczególnie uważać i jak powinieneś się przed nimi chronić.

Fontanna w Rzeszowie /Darek Delmanowicz /PAP

Upały mogą być groźne dla zdrowia każdego z nas, ale najbardziej narażeni są najmłodsi i najstarsi. Szczególnie uważne powinny być osoby, które mają na co dzień problem z układem sercowo-naczyniowym. Upał może rozregulować ciśnienie i pogorszyć samopoczucie. Takie osoby powinny pamiętać o częstym pomiarze ciśnienia, a swoje postępowanie podczas upałów skonsultować z lekarzem.

Nawodnienie i unikanie słońca

Temperatura i promienie słoneczne najbardziej dają się we znaki między godziną 9 a 17. Dlatego, jeżeli możemy sobie na to pozwolić, powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz w tych godzinach. Jeżeli mamy jakieś sprawy do załatwienia - najlepiej zrobić to wcześnie rano, lub późnym popołudniem.

Kiedy wyjdziemy na słońce, powinniśmy pamiętać o czymś, co ochroni naszą głowę. Kapelusz, parasol, czapka - to powinno być nasze obowiązkowe wyposażenie podczas upalnego dnia.

W czasie upałów powinniśmy też pamiętać o odpowiednim nawadnianiu naszego organizmu. Kiedy jest gorąco - pocimy się więcej, ponieważ nasz organizm chce utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Przez to jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Najlepiej jest pić wodę z jakimś dodatkiem, na przykład z miętą, cytryną, czy dodatkiem soku (ale nie za słodkiego). To sprawi, że woda dłużej pozostanie w naszym organizmie. Dobrym pomysłem jest też picie wody z dodatkiem soli.

Bardzo złym rozwiązaniem na upały jest picie alkoholu, który odwadnia organizm. Powinniśmy też zastanowić się nad odstawieniem kawy, która jest moczopędna i wypłukuje z naszego ciała magnez.

Innym skutecznym sposobem na schłodzenie organizmu jest regularne polewanie się wodą i stosowanie zimnych okładów na szyję i kark.

Moda na upał

Jeżeli już musimy wyjść na zewnątrz, powinniśmy ubrać się lekko i przewiewnie. Trzeba unikać obcisłych i przylegających strojów, które mogą utrudniać odpowiednie odprowadzanie wody z organizmu. Osoby o jasnej karnacji powinny też pamiętać o kremie z filtrem i odpowiedniej odzieży. Zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się poparzeniem skóry.

Stanowczo powinniśmy unikać też wysiłku fizycznego. Jeżeli regularnie uprawiamy jakiś sport na zewnątrz, swój trening powinniśmy odłożyć na inny dzień, lub na wieczór, kiedy słońce nie będzie tak dawać się we znaki, a temperatura spadnie.

Dieta - lekka i owocowa

Podczas upałów powinniśmy unikać też ciężkostrawnych potraw. Trzeba pamiętać, że trawienie jest obciążaniem dla naszego organizmu, dlatego w naszej diecie powinno znaleźć się więcej owoców, warzyw i sałatek. Powinniśmy unikać dużej ilości mięsa, potraw pieczonych i smażonych.