Grejpfrut to prawdziwa bomba witaminowa i źródło związków mineralnych! Ten niezwykły owoc posiada przeciwutleniacze, witaminy A, C, E, pektyny, wapń, żelazo, fosfor i magnez. Jest bogaty w błonnik i przyspiesza metabolizm. Ma też flawonoidy, które posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwnowotworowe - podaje portal bbcgoodfood.com

Grejpfrut (Citrus paradisi) należy do rodziny cytrusów i rośnie na drzewach w gronach. Owoce te występują w różnych kolorach: żółtym, różowym i czerwonym. Mają różnorodne smaki - od słodkiego po kwaśny z nutą goryczki. To wiecznie zielona roślina z rodziny Rutowatych, która powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania pomarańczy olbrzymiej (Citrus maxima) z pomarańczą chińską (Citrus sinensis). 

Porcja 80 g świeżego grejpfruta zawiera:

  • 24 kcal/101 KJ
  • 0,6 g białka
  • 0,1 g tłuszczu
  • 5,4 g węglowodanów
  • 1,4 g błonnika
  • 160 mg potasu
  • 29 mg witaminy C


Poznaj 5 najważniejszych korzyści zdrowotnych grejpfruta:

1. Bogaty w przeciwutleniacze

Grejpfrut dostarczy Ci szereg dobroczynnych i ochronnych składników odżywczych oraz związków roślinnych, które mają właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że pomagają one chronić komórki przed potencjalnymi uszkodzeniami powodowanymi przez niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami.

W szczególności są dobrym źródłem beta-karotenu, który jest przekształcany w organizmie w witaminę A. Owoc ten zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, m.in. takich, jak zwyrodnienie plamki żółtej. Grejpfrut jest również źródłem likopenu, który wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia raka.

2. Może wspierać zdrowie serca

American Heart Association opublikowało raport, który pokazuje, że dieta bogata we flawonoidy, związki zawarte w owocach cytrusowych, w tym grejpfrucie, może obniżyć ryzyko udaru u kobiet.

Grejpfrut jest bogaty w potas i błonnik, a także w ochronne przeciwutleniacze, które mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Badania wykazały korzystną rolę tego owocu, a zwłaszcza czerwonej jego odmiany, w poprawie poziomu cholesterolu, a szczególnie u osób cierpiących na miażdżycę naczyń.

3. Pomoże w utracie wagi

Grejpfruty są niskokaloryczne i bogate w błonnik. 12-tygodniowe japońskie badanie dotyczyło jego wpływu na utratę dodatkowych kilogramów. Podczas testu podawano ten owoc i placebo. 

Zaobserwowano znaczne zmniejszenie masy ciała, a także poziomu glukozy we krwi u tych uczestników testu, którzy spożyli pół grejpfruta przed posiłkami.

4. Wspomaga kontrolę poziomu cukru we krwi

W badaniach zaobserwowano, że sok grejpfrutowy może odgrywać ogromną rolę w obniżaniu poziomu glukozy we krwi i poprawie insulinooporności, co wiąże się ze znacznie zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

5. Może mieć wpływ na lepsze funkcjonowanie mózgu

Prowadzone są obiecujące badania dotyczące roli flawonoidów w diecie oraz poprawy pamięci i funkcji poznawczych, a także zapobiegania schorzeniom neurodegeneracyjnym

Grejpfrut może zakłócać przyjmowanie niektórych leków

Zaleca się, aby świeży grejpfrut lub sok grejpfrutowy nie był spożywany z niektórymi lekami, ponieważ wykazano, że zmniejsza to ich rozkład i eliminację z organizmu, co może skutkować zwiększonym stężeniem medykamentów we krwi. 

Należą do nich między innymi statyny, blokery kanału wapniowego, leki immunosupresyjne, niektóre leki przeciwnowotworowe. Jeśli przyjmujesz leki na receptę, przed spożyciem grejpfruta lub soku grejpfrutowego, zawsze skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym.