Kolor kataru nie tylko może wskazywać na to, czy masz infekcję, ale również jakiego jest rodzaju. Co więcej, katar nie zawsze oznacza, że na coś zachorowałeś. Jak to rozpoznać?

Jasny

Jeśli katar przybiera jasną barwę, oznacza to, że nie masz się czym martwić. Zasadniczo jest to po prostu śluz, którego zadaniem jest ochrona przed czynnikami drażniącymi. Jednak zbyt duże nagromadzenie takiego kataru, może wskazywać na reakcję alergiczną np. na roztocze lub pyłki.

Biały

Biała wydzielina z nosa to dobry znak, że organizm walczy z wirusem, który przedostał się do zatok. Nie powinno to wzbudzać niepokoju.

Żółty

Żółta barwa to znak, że mogłeś się przeziębić, a twój organizm stara się zwalczyć infekcję. Ten kolor jest wywołany przez wzrost poziomu leukocytów, czyli białych krwinek.

Zielony

Czasami - przy większej ilości leukocytów - żółty kolor wydzieliny może przeistoczyć się w zielony. To sygnał alarmowy, że masz do czynienia z infekcją bakteryjną, a nie zwykłym przeziębieniem.

Brązowy/Pomarańczowy

Takie kolory kataru są powodem do niepokoju. Mogą być oznaką zapalenia oskrzeli. Rozwój infekcji w drogach oddechowych powoduje wtedy ich podrażnienie i stan zapalny.

Źródło: Daily Star