Wzrok jest najważniejszym narządem zmysłu. Aż 80 procent tego, co pamiętamy – widzieliśmy. Niestety, tak jak w przypadku całego naszego organizmu, jego funkcja wraz z wiekiem się pogarsza. Jak zachować wzrok w dobrej kondycji na długie lata? Podobnie jak powinniśmy zadbać o codzienną aktywność fizyczną – również ćwiczyć można oczy.

Czy istnieje sposób na spowolnienie procesu degradacji wzroku? Owszem, choćby poprzez odpowiedni tryb życia i utrzymywanie ogólnego dobrostanu organizmu.

Uwagę należy również zwrócić na odpowiedni sposób odżywiania się, zażywanie witamin czy suplementów diety przepisywanych przez okulistę.

Zobacz również:

Ćwiczenia na wzrok

W sytuacjach, kiedy przez dłuższy czas czytamy czy rozwiązujemy krzyżówki, powinniśmy pozwolić oczom odpocząć. Co to oznacza? Przykładowo czytając przez 20 minut, róbmy przerwy polegające na podchodzeniu do okna, spoglądaniu na zielone drzewa w oddali przez 20 sekund, rozluźnianiu akomodacji - tłumaczy dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska - okulistka i dyrektor medyczny kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu. Pracując przez 30 minut, na rozluźnienie akomodacji poświęcajmy 30 sekund.

Ważne jest także rozmasowywanie mięśnia okrężnego oka, biegnącego dookoła górnej i dolnej powieki, łączącego się w bocznym i przyśrodkowym kącie, który możemy również delikatnie rozmasowywać i rozluźniać. Zalecane jest również rozmasowywanie skroni lub robienie ciepłych okładów w postaci specjalnych masek stosowanych na oczy, albo nawet ciepłej ręki przykładanej do skroni - opisuje okulistka.