"Moda" na wyjmowanie śluzu z oka zapanowała na TikToku. Hasło "#mucusremoval" i jemu podobne ("mucus" to po angielsku "śluz", a "removal" - "usunięcie") wyświetlono do tej pory ponad 180 milionów razy. Eksperci ostrzegają: nie róbcie tego, to niebezpieczne dla zdrowia.

Trend na TikToku sprawił, że ludzie usuwają śluz z oczu za pomocą wacików. Stało się popularne na początku 2021 roku, a hasztagi dotyczące tej czynności zyskały 190 milionów wyświetleń.

Jeśli to robisz, grozi ci stan zapalny w oku

Brytyjski lekarz, dr Karan Rajan, który ma 4,6 miliona obserwujących na swoim koncie TikTok, przestrzega, że usuwanie śluzu może prowadzić do problemów zdrowotnych. "Za każdym razem, gdy wycierasz, dotykasz oczu, powodując więcej stanów zapalnych i więcej śluzu" - mówi dr Rajan.

Tego samego zdania jest dr Anthony Youn, chirurg plastyczny z Detroit, który ma ponad 7,5 miliona obserwujących i udziela porad medycznych na TikToku. Z kolei według dyrektora klinicznego z Vyas Lee Practice, Jordana Vyasa-Lee, ten problem może mieć również wpływ na zdrowie psychiczne. Wyjaśnił, że osoby cierpiące na zespół wyciągania śluzu "mogą odczuwać niepokój, że nie będą w stanie zapanować nad tym problemem".

Zauważył on również, że poczucie własnej wartości może zostać zachwiane z powodu obawy o wygląd.

TikTokerzy: "Nienawidzę myśli, że mam coś w oku"

Potwierdzają to korzystający z mediów społecznościowych. Maeve, użytkownik TikTok, powiedziała, że "uczucie wyciągnięcia go za jednym zamachem jest po prostu uzależniające", a Aliceteejay twierdzi: "robię to co pięć sekund, bo nienawidzę myśli, że mam coś w oku".

Objawy częstego wyciągania śluzu to:

  • zaczerwienienie
  • produkcja łez
  • kłucie, podrażnienie lub ból
  • zapalenie

Można to wyleczyć, przerywając nałóg - lekarze zalecą, abyś przestał dotykać oka i usuwać śluz.