Oczy to jeden z naszych najważniejszych narządów, dlatego warto wiedzieć jak je chronić, co powinno nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy udać się do okulisty.
Nasze oczy to jedne z najważniejszych narządów. To dzięki nim właściwie funkcjonuje nasz wzrok, co bardzo pomaga nam w codziennym życiu. Jednak z czasem, wzrok może się nam pogorszyć i to w każdym momencie życia.
Wzrok u dzieci kształtuje się przez cały okres rozwoju, ale już w młodym wieku można zauważyć niepokojące sygnały. Lekarze zwracają uwagę, że warto badać oczy już 4-letniego dziecka, żeby zawczasu wykryć wadę i odpowiednio ją skorygować. Podstawową czynnością jest badanie ostrości wzroku i można je wykonać u okulisty. Lekarz pediatra może sprawdzić, czy widzenie jest prawidłowe, ale nie określi dokładnie jaką wadę wzroku może mieć dziecko.
To co powinno zaniepokoić rodziców jest nierównomierne ustawienie oczu. Inne wady trudniej zauważyć i często są one wykrywane dopiero wtedy, kiedy dzieci zaczynają chodzić do szkoły. Dlatego warto dokładnie zbadać wzrok dziecka jeszcze przed pójściem do szkoły.
Schorzenia oczu zdarzają się ludziom w każdym wieku, a wczesne wykrycie wady wzroku może zatrzymać jej rozwój. Jednak wady wzroku to nie wszystko, co może przydarzyć się naszym oczom.
Jaskra to zestaw jednostek chorobowych, które łączy podniesione ciśnienie w gałce ocznej. To objawia się zmniejszeniem pola widzenia, a na końcu zanikiem nerwu wzrokowego i ślepotą. Zaniepokoić też nas powinno częste łzawienie oka, bóle gałki ocznej, nudności i zaburzenia rytmu serca. Jaskra może wystąpić u ludzi którzy wcześniej w rodzinie mieli przypadki zachorowania na tę chorobę. Niestety jaskra "nie boli" dlatego bardzo ważne jest regularne badanie swojego wzroku.
Inną chorobą na którą w szczególności narażone są osoby starsze, to zaćma. To choroba prowadząca do zmętnienia soczewki. Mogą na niej powstawać plamki. Zaćma może prowadzić do całkowitej ślepoty. Można ją leczyć, ale nie da się jej całkowicie wyeliminować środkami farmakologicznymi. W ostateczności zaćmę można operować. W takim zabiegu wymienia się zmętniałą soczewkę na nową, jedno lub wieloogniskową. Najczęściej nie operuje się dwóch gałek ocznych na raz, ale rozdzielnie.
Często może się nam przydarzyć tak zwany "jęczmień" czyli bakteryjne zapalenie brzegu powiek. Najlepiej jest doprowadzić do tego, żeby jęczmień pękł, ale nie należy go wyciskać samemu. Nie wolno go też lekceważyć, bo nieleczony może się otorbić i wytworzyć tak zwana "gradówkę", czyli zgrubienie w rogu powieki, które trzeba będzie usunąć chirurgicznie.
Na zmęczenie wzroku szczególnie narażeni są Ci, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem. Trzeba pamiętać, że kiedy patrzymy się w monitor mrugamy pięć razy rzadziej. Odległość od monitora powinna mieć od 40 do 75 centymetrów. Jeżeli mamy suche oczy, ustawmy monitor poniżej linii wzroku. To sprawi, że powieki będą bardziej przymknięte, a to zapewni nam większe nawilżenie oka. Kiedy pracujemy w pomieszczeniu, które ma sztuczne oświetlenie, dobrze jest od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i popatrzeć przez okno. Powinniśmy też zadbać o wilgotność powietrza i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.