W tym dziwnym i nieprzewidywalnym roku 2020 może się wydawać, że uściski należą już do przeszłości. A jednak, w rzeczywistości ze wszystkich rzeczy, których możemy pragnąć w tym trudnym czasie, uścisk powinien znaleźć się na szczycie listy. Izolacja i brak kontaktu międzyludzkiego sprawiają, że ​​kwarantanna jest tak trudna. Tęsknota za ludzkim dotykiem jest tak samo podstawowa jak każda ludzka potrzeba i istnieją mocne dowody na to, że uściski nie tylko poprawiają samopoczucie. Naukowcy odkryli, że przytulanie bliskich może być dobre dla zdrowia.

Korzyści zdrowotne wynikające z przytulania się są imponujące. Uściski mają terapeutyczny wpływ na ludzi - mówi psycholog Joe Rock.

Dodaje, że uściski to nie tylko dobry sposób na pokazanie komuś, że się o niego troszczysz. Badania pokazują bowiem, że przytulanie może być zdrowe - mówi dr Rock. Uściski powodują zmniejszenie wydzielania kortyzolu, hormonu stresu, a inne badania wskazują, że przytulanie obniża ciśnienie krwi i tętno w stresujących sytuacjach - wyjaśnia ekspert. Dodatkowe badania wykazały, że przytulanie i przyjmowanie uścisków w rzeczywistości mogą też wzmocnić układ odpornościowy.

Przytulenie duszy?

Mózg ma określone ścieżki stworzone do wykrywania ludzkiego dotyku. Możemy oderwać się od ludzi i zamknąć w naszym własnym świecie - mówi dr Rock. "Sam moment, ten fizyczny akt przytulania naprawdę łączy nas z drugą osobą i osłabia niektóre z naszych mechanizmów obronnych. Przytulanie oznacza, że jesteś bezpieczny, kochany i nie jesteś sam - a to bardzo potrzebny przekaz w tej chwili.

Nasze życie zmieniło się od wybuchu epidemii. Przestrzeganie wytycznych dotyczących dystansu społecznego i zasłaniania twarzy sprawia, że boimy się dotyku lub przytulania. Pamiętając, że samo przytulanie może podnieść poziom oksytocyny  - "dobrego samopoczucia" - substancji chemicznej w mózgu, warto spróbować tych rozwiązań.

  • Przytul zwierzaka: Liczne badania wykazały, że relacje między ludźmi a zwierzętami domowymi mają właściwości terapeutyczne.
  • Przytul ukochaną osobę: Skoro i tak spędzacie czas w jednej przestrzeni i "dzielicie się zarazkami" - ryzyko jest minimalne. To może być idealny moment na częstsze przytulanie domowników.
  • Zainwestuj w dużą poduszkę: To oczywiście nie to samo, co przytulanie przed zaśnięciem ukochanej osoby, ale przytulanie poduszki (podłużnej, pod całe ciało) może być pocieszające. Niektóre badania pokazują, że mogą one pomóc w łagodzeniu bólu pleców, a na pewno pomagają kobietom w ciąży w znalezieniu wygodnej pozycji do spania, a nawet - ograniczają chrapanie.

  •  Łącz się z bliskimi online: Technologia zdecydowanie pomogła wielu z nas przetrwać czas domowej izolacji. FaceTime, Zoom i inne aplikacje do wideokonferencji to chociaż namiastka spotkać. Warto się do nich przekonać.
  • Zadbaj o siebie podczas kwarantanny: Wykorzystaj dodatkowy czas na rozpieszczanie się lub zapoczątkowanie nowej rutyny samoopieki. Zabiegi na twarz, kąpiele bąbelkowe, a może programy ćwiczeń online? Pomysłów jest naprawdę wiele!
  • "Zamaskuj się" i wyjdź: Jeśli pragniesz bliskości przyjaciół, rób to bezpiecznie. Umyj dobrze ręce, załóż (ulubioną) maskę i spotkaj się z przyjaciółmi na "zdystansowaną towarzyską randkę", na przykład w kawiarni na świeżym powietrzu albo w parku. Możesz zadzwonić wcześniej do ulubionej restauracji i zamówić coś na wynos, a potem usiąść na ławce i po prostu rozmawiać :)


Pamiętaj! Mimo, że 2020 rok zmienił sposób, w jaki funkcjonujemy, okazujemy i przyjmujemy uczucia to jednak dla naszego zdrowia psychicznego ważne jest, aby pozostać w kontakcie z tymi, których kochamy. Przy odrobinie kreatywności i zręcznego planowania możemy to zrobić bezpiecznie i dzielić się uczuciem z tymi, którzy są dla nas ważni.


Źródło: Cleveland Clinic