Trudno określić definicję uzależnienia od miłości. Ci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, nazywają to najczęściej "skrajną zależnością od drugiej osoby" - podaje The New York Times.

Helen Fisher, starszy pracownik naukowy w Instytucie Kinseya na Uniwersytecie Indiana i czołowa ekspertka w dziedzinie miłości romantycznej, powiedziała, że każdy związek prowadzi do "obsesyjnego pragnienia i natrętnego myślenia", co oznacza impulsywne lub niechciane myśliKażdemu, kto mówi, że to nie jest uzależnienie, mogę tylko powiedzieć, że zajrzeliśmy do mózgu - powiedziała dr Fisher.

Korzystając z rezonansu magnetycznego, dr Fisher i jej współpracownicy zbadali zakochanych i odkryli zwiększoną aktywność w rejonie ich mózgu, zwanym jądrem półleżącym. To taka sama reakcja w przypadku innych uzależnień, np. od alkoholu, nikotyny, kokainy, heroiny czy amfetaminy - zaznaczyła. Ale niektórzy w środowisku naukowym nie akceptują definiowania uzależnienia od miłości, jako diagnozy.

Uzależnienie od miłości jest kontrowersyjną koncepcją - powiedział dr Brian D. Earp, zastępca dyrektora Programu Yale-Hastings w zakresie etyki i polityki zdrowotnej na Uniwersytecie Yale, który zajmował się tematyką uzależnień emocjonalnych. Niektóre feministyczne filozofki twierdzą, że jeśli związek jest toksyczny lub obraźliwy, nie powinien być nawet określany jako miłość - podkreślił dr Earp, dodając, że niektórzy wolą etykietkę "uzależnienie od toksycznych zachowań w związku".

Niektórzy neurobiolodzy uważają, że coś, co określa się mianem uzależnienia, musi być dla człowieka złe.

Zdrowa miłość kontra uzależniająca miłość

Niezależnie od tego, czy wierzysz, że uzależnienie od miłości jest możliwe, myślenie o toksycznym związku jako o uzależnieniu może dotyczyć kogoś, kto boryka się z konsekwencjami niezdrowych w nim relacjiTaki związek zwykle wiąże się z poszukiwaniem przypływu dopaminy i pojawia się w nim władza i kontrola - powiedział Steven Sussman, profesor medycyny prewencyjnej, psychologii i pracy socjalnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Osoby doświadczające uzależnienia od miłości mają behawioralny wzorzec uzależnienia - powiedział dr Fisher. Wyjaśniła, że może to objawiać się wahaniami nastroju od rozpaczy do euforii i chęci znoszenia nadużyć. Dodatkowo ich osobowości mogą się zmieniać, co prowadzi do zmiany stylu życia lub skłonności do zniekształcania rzeczywistości.


Synthia Smith, specjalistka od alfabetyzacji z Houston, powiedziała, że uległa tym uczuciom ze swoim byłym chłopakiem. Perspektywa życia bez niego była nie do zniesienia. Byłam emocjonalnie martwa - wspomina.

Strach był tak wielki, że pozostała w związku przez dwa i pół roku, pomimo szybko rosnącej litanii znaków ostrzegawczych, jak na przykład odkrycie jego profilu na portalu randkowym. Po konfrontacji stwierdził, że był tam, aby nawiązać kontakty dla swojej firmy i zawstydził mnie, że poruszyłam ten temat, zanim wybuchnął złością - zaznaczyła.

Praca nad toksycznym związkiem

Zaangażowanie się w kogoś, kto zagraża twojemu zdrowiu psychicznemu, może być przerażającym i izolującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy uważasz, że jesteś uzależniony od miłości, czy po prostu potrzebujesz pomocy w wydostaniu się ze złej sytuacji, pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. 

Możesz podjąć działania, które rozwiążą ten problem.

Warto wzbogacić swoją wiedzę

Ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki wpływ może mieć na Ciebie uzależnienie od miłości, aby zrozumieć to, co rozgrywa się w Twoim życiu - powiedziała Kerry Cohen, terapeutka i autorka Crazy for You: Breaking the Spell of Sex. W sytuacji, kiedy nie dajesz sobie rady sam, najlepiej poszukać wsparcia u psychiatry specjalizującego się w uzależnieniach.

Ćwicz zdrowe SMS-y

SMS-y mogą być potencjalnym polem minowym dla osób uzależnionych od miłości, ponieważ często istnieje w nich miejsce na nieporozumienia prowadzące do niepokoju i strachu. Kerry Cohen zaznaczyła, że osoby uzależnione od miłości powinny powstrzymać się od rozmawiania ze swoim partnerem o uczuciach za pośrednictwem wiadomości tekstowych, zwłaszcza o negatywnych emocjach

Dobrą praktyką będzie dla ciebie samokontrola swoich uczuć do czasu, aż będziesz mógł porozmawiać osobiście. Może to dać Ci czas na przemyślenie, którego potrzebujesz, aby zrozumieć, jak zareagować - zaznzaczyła.

Przestań mieć tajemnice

Wielu uzależnionych od miłości ukrywa część siebie i swojego życia przed partnerem, aby zapewnić to, co pani Cohen nazwała "sztucznym poczuciem autonomii" i uniknąć konfliktu. "Chociaż prywatność jest ważna w związku, to utrzymywanie tajemnic już nie. Uzależnieni od miłości często nie mówią o przeszłości, bo starają się być kimś perfekcyjnym" - napisała Cohen w "Crazy for You". 

Doradzała partnerom, aby uczciwie dzielili się ze sobą prawdziwymi historiami.

Rozważ zaprzestanie kontaktu

Sam możesz zdecydować, czy, kiedy i jak zakończyć toksyczny związek. Wspólnie z terapeutą zastanów się, jak to zrobić. Możesz zastosować "politykę braku kontaktu", unikając jakiejkolwiek formy komunikacji z byłym partnerem. 

Eksperci radzą uzależnionym, aby usunęli wszystkie "pamiątki" po nałogu, w tym wszelkie kontakty w mediach społecznościowych, zdjęcia, piosenki. Jeśli ktoś biwakuje w twojej głowie, musisz go wydostać - powiedziała dr Fisher.

To, czy wykorzystasz swoją energię do pozytywnego, czy negatywnego romantycznego przeżycia, zależy tylko od Ciebie.